Ninja Forms 3.0 - en to ru translation catalogue (1251 entries)

en:  Fields
ru:  Поля

en:  Open in new window
ru:  Открыть в новом окне

en:  Undo All
ru:  Отменить все

en:  installed. The current version is
ru:  . Текущая версия

en:  product(s) for
ru:  товаров для

en:  requires an update. You have version
ru:  нуждается в обновлении. У вас установлена версия

en: #
ru: №

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
ru: Черновик%1$s обновлен. <a href="%2$s" target="_blank">Предварительный просмотр %3$s</a>

en: %1$s restored to revision from %2$s.
ru: %1$s восстановлена для пересмотра из %2$s.

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
ru: %1$s запланирована для: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Предварительный просмотр %4$s</a>

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
ru: %1$s отправлена. <a href="%2$s" target="_blank">Предварительный просмотр %3$s</a>

en: %n will be used to signify the number of seconds
ru: %n используется для обозначения количества секунд

en: %s ago
ru: %s назад

en: %s published.
ru: %s опубликовано.

en: %s saved.
ru: %s сохранено.

en: %s updated.
ru: %s обновлено.

en: %s was deactivated.
ru: %s деактивирован.

en: %sAllow%s
ru: %sРазрешить%s

en: %sChecked%s Calculation Value
ru: %sВыбранное %s значение расчета

en: %sDo not allow%s
ru: %sНе разрешать%s

en: %sUnchecked%s Calculation Value
ru: %sНе выбранное %s значение расчета

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
ru: * – представляет алфавитно-цифровой символ (A–Z, a–z, 0–9) – допускается вводить как цифры, так и буквы

en: - None
ru: - Нет

en: - Select One
ru: - Выберите одно

en: - Select a Field
ru: - Выберите поле

en: - Select a Product
ru: - Выберите товар

en: - Select a Variable
ru: - Выберите переменную

en: - Select a form
ru: - Выберите форму

en: - View All Types
ru: - Просмотреть все типы

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
ru: 9 – представляет числовой символ (0–9) – допускается вводить только цифры

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
ru: <ul>
                                <li>a – представляет букву латинского алфавита (A–Z, a–z) – допускается вводить только буквы.</li> 
                                <li>9 – представляет цифру (0–9) – допускается вводить только цифры.</li>
                                <li>* – представляет алфавитно-цифровой символ (A–Z, a–z, 0–9) – допускается вводить как цифры, так и буквы.</li>
                            </ul>

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
ru: Ответ с учетом регистра, чтобы предотвратить спам-рассылку заявок по вашей форме.

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
ru: Выходит основное обновление для Ninja Forms. %sПолучите подробную информацию о новых возможностях и обратной совместимости, а также ознакомьтесь с часто задаваемыми вопросами.%s

en: A simplified and more powerful form building experience.
ru: Облегченный и более мощный плагин для создания форм.

en: Above Element
ru: Над элементом

en: Above Field
ru: Сверху от поля

en: Action Name
ru: Название действия

en: Action Updated
ru: Действие обновлено

en: Actions
ru: действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Active
ru: Активен

en: Add
ru: Добавить

en: Add Description
ru: Добавить описание

en: Add Form
ru: Добавить форму

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Add New Field
ru: Добавить новое поле

en: Add New Form
ru: Добавить новую форму

en: Add New Item
ru: Добавить новый товар

en: Add New Submission
ru: Добавить новую заявку

en: Add New Terms
ru: Добавить новые термины

en: Add Operation
ru: Добавить операцию

en: Add Submit Button
ru: Добавить кнопку «Отправить»

en: Add Value
ru: Добавить значение

en: Add form actions
ru: Добавьте действия в форму

en: Add form fields
ru: Добавить поля формы

en: Add form to this page
ru: Добавить форму на эту страницу

en: Add new action
ru: Добавить новое действие

en: Add new field
ru: Добавить новое поле

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
ru: Добавьте абонентов и расширьте свой список рассылки с помощью этой формы подписки на рассылку новостей. При необходимости можно добавлять и удалять поля.

en: Add-On Licenses
ru: Лицензии для дополнительных компонентов

en: Add-Ons
ru: Дополнительные компоненты

en: Address
ru: Адрес

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Adds an extra class to your field element.
ru: Добавляет дополнительный класс к элементу поля.

en: Adds an extra class to your field wrapper.
ru: Добавляет дополнительный класс к оболочке поля.

en: Admin Email
ru: Почта администратора

en: Admin Label
ru: Метка администратора

en: Administration
ru: Управление

en: Advanced
ru: Передовой

en: Advanced Equation
ru: Расширенное уравнение

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced Shipping
ru: Дополнительные методы доставки

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: After Everything
ru: После всего

en: After Form
ru: Последующая форма

en: After Label
ru: После метки

en: Agree?
ru: Согласны?

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: All
ru: Все

en: All About Forms
ru: Полная информация о формах

en: All Fields
ru: Все поля

en: All Forms
ru: Все формы

en: All Items
ru: Все элементы

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
ru: Все текущие формы останутся в таблице «Все формы». Иногда некоторые формы могут дублироваться в ходе этого процесса.

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
ru: Предоставьте пользователям простую возможность зарегистрироваться на ваше следующее мероприятие, заполнив форму. При необходимости можно добавлять и удалять поля.

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
ru: Предоставьте пользователям возможность обратиться к вам через эту простую контактную форму. При необходимости можно добавлять и удалять поля.

en: Allows rich text input.
ru: Позволяет вводить форматированный текст.

en: Allows users to choose more than one of this product.
ru: Позволяет пользователям выбрать несколько штук данного товара.

en: Almost there...
ru: Уже почти все...

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
ru: Наряду с вкладкой «Создать форму» мы убрали вкладку «Уведомления», заменив ее на «Электронные письма и действия». Это дает более ясное представление о том, что можно сделать на этой вкладке.

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: An unexpected error occurred.
ru: Произошла непредвиденная ошибка.

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Answer
ru: Ответ

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Anti-Spam
ru: Антиспам

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
ru: Антиспамовый вопрос (Ответ = ответ)

en: Anti-spam error message
ru: Сообщение об ошибке системы защиты от спама

en: Antigua And Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
ru: Любой символ, заданный в поле маски ввода (за исключением тех, что приведены в списке ниже), будет автоматически отображаться при вводе данных пользователем без возможности удаления

en: Append A Ninja Form
ru: Добавить Ninja Forms

en: Append a Ninja Forms
ru: Добавить Ninja Forms

en: Append to Page
ru: Добавить к странице

en: Apply
ru: Принять

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Attach CSV
ru: Присоединить CSV

en: Attachments
ru: Вложения

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Auto-Total Fields
ru: Поля автоматического подсчета итога

en: Automatically Total Calculation Values
ru: Автоматическое получение итоговых значений расчета

en: Available
ru: Доступно

en: Available Terms
ru: Доступные условия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Back To List
ru: Вернуться к списку

en: Back to list
ru: Вернуться к списку

en: Backup / Restore
ru: Резервное копирование/восстановление

en: Backup Ninja Forms
ru: Резервное копирование Ninja Forms

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Basic Fields
ru: Базовые поля

en: Basic Settings
ru: Основные настройки

en: Bathroom Sink
ru: Умывальник для ванной

en: Bcc
ru: Скрытая копия

en: Before Everything
ru: Перед всем

en: Before Form
ru: Предыдущая форма

en: Before Label
ru: Перед меткой

en: Before requesting help from our support team please review:
ru: Перед тем, как обратиться в нашу службу поддержки, просмотрите:

en: Begin Date
ru: Начальная дата

en: Being Date
ru: Текущая дата

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Below Element
ru: Ниже элемента

en: Below Field
ru: Снизу от поля

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Best Contact Method?
ru: Лучший способ контакта?

en: Best Support in the Business
ru: Лучшая поддержка в бизнесе

en: Better Organized Field Settings
ru: Лучше организованы настройки полей

en: Better license management
ru: Улучшенное управление лицензиями

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Billing
ru: Платёж

en: Blank Forms
ru: Пустые формы

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia And Herzegowina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней

en: Build Your Form
ru: Создать форму

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulk Actions
ru: Пакетные операции

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Button
ru: Кнопка

en: Calc
ru: Расчет

en: Calc Value
ru: Расчетное значение

en: Calculation
ru: Расчет

en: Calculation Method
ru: Метод расчета

en: Calculation Settings
ru: Настройки расчета

en: Calculation name
ru: Название расчета

en: Calculations
ru: Расчёты

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
ru: Результаты вычислений возвращаются с ответом AJAX (ответ -> данные -> вычисления

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
ru: Неверный код капчи Введите корректное значение в поле капчи

en: Card CVC Description
ru: Описание кода CVC карты

en: Card CVC Label
ru: Метка кода CVC карты

en: Card Expiry Month Description
ru: Описание месяца окончания срока действия карты

en: Card Expiry Month Label
ru: Метка месяца окончания срока действия карты

en: Card Expiry Year Description
ru: Описание года окончания срока действия карты

en: Card Expiry Year Label
ru: Метка года окончания срока действия карты

en: Card Name Description
ru: Описание имени и фамилии владельца карты

en: Card Name Label
ru: Метка имени и фамилии владельца карты

en: Card Number
ru: Номер карты

en: Card Number Description
ru: Описание номера карты

en: Card Number Label
ru: Метка номера карты

en: Cayman Islands
ru: Кайманские острова

en: Cc
ru: Копия

en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Change Value
ru: Изменить значение

en: Character(s)
ru: Символы

en: Character(s) left
ru: символов осталось

en: Characters
ru: Символы

en: Cheatin&#8217; huh?
ru: Хакер что ли?

en: Check out our documentation
ru: Ознакомьтесь с нашей документацией

en: Checkbox
ru: Чекбокс

en: Checkbox List
ru: Список флажков

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Checked
ru: Выбрано

en: Checked Calculation Value
ru: Выбранное значение расчета

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: City
ru: Город

en: Class Name
ru: Название класса

en: Clear successfully completed form?
ru: Очистить успешно заполненную форму?

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Collect Payment
ru: Получение оплаты

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Common Fields
ru: Общие поля

en: Comoros
ru: Коморы

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
ru: Сложные уравнения могут быть созданы путем добавления скобок: %s(поле_45 * поле_2) / 2%s.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm that you are not a bot
ru: Подтвердите, что вы не робот

en: Congo
ru: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ru: Конго (Демократическая Республика Конго)

en: Contact Form
ru: Контактная форма

en: Contact Me
ru: Спросите меня

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: Container
ru: Контейнер

en: Continue
ru: Продолжить

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Cost
ru: Цена

en: Cost Dropdown
ru: Выпадающей список затрат

en: Cost Options
ru: Параметры затрат

en: Cost Type
ru: Тип затрат

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cote D'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Could not activate license. Please verify your license key
ru: Не удалось активировать лицензию. Проверьте ваш лицензионный ключ

en: Country
ru: Страна

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
ru: Создает уникальный ключ для идентификации и назначения вашего поля для пользовательской разработки.

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Credit Card CVC
ru: Код CVC кредитной карты

en: Credit Card CVV
ru: CVV-код кредитной карты

en: Credit Card Expiration
ru: Срок действия кредитной карты

en: Credit Card Full Name
ru: Имя и фамилия на кредитной карте

en: Credit Card Number
ru: Номер кредитной карты

en: Credit Card Zip
ru: Zip-код кредитной карты

en: Credit Card Zip Code
ru: Zip-код на кредитной карте

en: Credits
ru: Благодарности

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ru: Хорватия ( Hrvatska)

en: Cuba
ru: Куба

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency Symbol
ru: Символ валюты

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom CSS Class
ru: Пользовательский класс CSS

en: Custom CSS Classes
ru: Пользовательские классы CSS

en: Custom Class Names
ru: Пользовательские имена классов

en: Custom Field Group
ru: Группа пользовательских полей

en: Custom Mask
ru: Пользовательская маска

en: Custom Mask Definition
ru: Определение пользовательских масок

en: Custom field deleted.
ru: Настраиваемое
     
    поле
     
    удалено
    .

en: Custom field updated.
ru: Обновление
     
    настраиваемого
     
    поля
    .

en: Custom first option
ru: Первый пользовательский вариант

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
ru: ОТЛАДКА: Перейти на 2.9.x

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
ru: ОТЛАДКА: Перейти на 3.0.x

en: Dark
ru: Темная

en: Data restored successfully!
ru: Данные успешно восстановлены!

en: Date
ru: Дата

en: Date Created
ru: Дата создания

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Date Settings
ru: Настройки даты

en: Date Submitted
ru: Дата отправки

en: Date Updated
ru: Дата обновления

en: Datepicker
ru: Выбор даты

en: De-activate
ru: Деактивировать

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Deactivate All Licenses
ru: Деактивировать все лицензии

en: Deactivate License
ru: Деактивировать лицензию

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
ru: На вкладке настроек можно деактивировать лицензии для расширений Ninja Forms по одной или по группам.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Country
ru: Страна по умолчанию

en: Default Label Position
ru: Позиция метки по умолчанию

en: Default Timezone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Default To Current Date
ru: По умолчанию для текущей даты

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default timezone is %s
ru: Часовой пояс по умолчанию: %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ru: Временная зона по умолчанию %s — должна быть UTC

en: Defined Fields
ru: Задаваемые поля

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete (^ + D + click)
ru: Удалить (^ + D + щелчок)

en: Delete Permanently
ru: Удалить Навсегда

en: Delete this form
ru: Удалить форму

en: Delete this item permanently
ru: Удалить эту позицию навсегда

en: Denmark
ru: Дания

en: Description
ru: Описание

en: Description Content
ru: Содержание описания

en: Description Position
ru: Положение описания

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
ru: Знаете ли вы, что разбиение больших форм на меньшие, легко усваиваемые части помогает улучшить показатель конверсии?<p>Это удобно делать при помощи расширения «Многоэлементные формы» для Ninja Forms.</p>

en: Disable Admin Notices
ru: Отключить уведомления администратора

en: Disable Browser Autocomplete
ru: Отключить автозаполнение в браузере

en: Disable Input
ru: Отключить ввод

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
ru: Отключить расширенный текстовый редактор на мобильном устройстве

en: Disable input?
ru: Отключить ввод?

en: Dismiss
ru: Пропустить

en: Display
ru: Отображать

en: Display Form Title
ru: Отобразить название формы

en: Display Name
ru: Показать название

en: Display Settings
ru: Показать настройки

en: Display This Calculation Variable
ru: Показать эту переменную расчета

en: Display Title
ru: Отображать заголовок

en: Displaying Your Form
ru: Отображение формы

en: Divider
ru: Разделитель

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Do not show these terms
ru: Не показывать эти условия

en: Documentation
ru: Документация

en: Documentation coming soon.
ru: Документация будет доступна в ближайшее время.

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
ru: В настоящее время доступны все основные документы от %sРуководства по устранению неполадок%s до %sИнтерфейса прикладного программирования для разработчиков%s. Тем не менее, постоянно добавляются новые документы.

en: Does NOT apply to form preview.
ru: НЕ применяется для предварительного просмотра формы.

en: Does apply to form preview.
ru: Применяется для предварительного просмотра формы.

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Done
ru: Готово

en: Download All Submissions
ru: Загрузить все заявки

en: Dropdown
ru: Выпадающее меню

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate (^ + C + click)
ru: Дублировать (^ + C + щелчок)

en: Duplicate Form
ru: Дублировать форму

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Action
ru: Изменить действие

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Edit Item
ru: Редактировать товар

en: Edit Menu Item
ru: Редактировать пункт меню

en: Edit Submission
ru: Редактировать заявку

en: Edit this item
ru: Редактировать эту позицию

en: Editing Field
ru: Редактирование поля

en: Editing field
ru: Редактирование поля

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Element
ru: Элемент

en: Email
ru: E-mail

en: Email & Actions
ru: Электронные письма и действия

en: Email Address
ru: Email-адрес

en: Email Message
ru: Текст письма

en: Email Subscription Form
ru: Форма подписки на рассылку

en: Email address or search for a field
ru: Адрес эл. почты или поиск поля

en: Email addresses or search for a field
ru: Адреса электронной почты или поиск поля

en: Email will appear to be from this email address.
ru: Письмо будет отправлено с этого адреса электронной почты.

en: Email will appear to be from this name.
ru: Письмо будет отправлено от этого имени.

en: Emails & Actions
ru: Электронные письма и действия

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
ru: Перед предоставлением разрешения на отправку формы убедитесь в том, что это поле заполнено.

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
ru: Введите текст, который должен отображаться в поле перед тем, как пользователь начнет вводить данные.

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
ru: Введите метку поля формы. Таким образом пользователи будут идентифицировать отдельные поля.

en: Enter your email address
ru: Введите адрес электронной почты

en: Environment
ru: Среда

en: Equation
ru: Подсчет

en: Equation (Advanced)
ru: Уравнение (дополнительно)

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Error
ru: Ошибка

en: Error message given if all required fields are not completed
ru: Сообщение об ошибке, которое отображается, если не все обязательные поля заполнены

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Event Registration
ru: Регистрация на мероприятие

en: Expand Menu
ru: Развернуть меню

en: Expiration month (MM)
ru: Месяц окончания срока действия (ММ)

en: Expiration year (YYYY)
ru: Год окончания срока действия карты (ГГГГ)

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Favorite Fields
ru: Экспорт избранных полей

en: Export Fields
ru: Экспорт полей

en: Export Form
ru: Экспортировать форму

en: Export Forms
ru: Экспорт форм

en: Export a form
ru: Экспорт формы

en: Export this item
ru: Экспортировать этот элемент

en: Extend Ninja Forms
ru: Расширьте возможности Ninja Forms

en: FILE UPLOAD
ru: Передача файла

en: Failed to write file to disk.
ru: Ошибка записи на диск.

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Favorite Fields
ru: Избранные поля

en: Favorites imported successfully.
ru: Избранное успешно импортировано.

en: Field
ru: Поле

en: Field #
ru: Поле №

en: Field ID
ru: Идентификатор поля

en: Field Key
ru: Ключ поля

en: Field Not Found
ru: Поле не найдено

en: Field Operations
ru: Операции поля

en: Fields
ru: Поля

en: Fields marked with a * are required.
ru: Поля, помеченные символом «*», обязательны к заполнению.

en: Fields marked with an %s*%s are required
ru: Поля, помеченные символом %s*%s, обязательны к заполнению

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File Upload Error
ru: Ошибка передачи файла

en: File Upload in Progress.
ru: Продолжается передача файла.

en: File upload stopped by extension.
ru: Загрузка остановлена по причине неверного расширения.

en: Finland
ru: Финляндия

en: First Name
ru: Имя

en: Fix it.
ru: Исправить

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
ru: Например, если у вас есть ключ продукта A4B51.989.B.43C, то вы можете замаскировать его как a9a99.999.a.99a. Таким образом, все «а» должны быть буквами, а все «9» должны быть числами

en: Form
ru: Форма

en: Form Default
ru: Форма по умолчанию

en: Form Deleted
ru: Форма удалена

en: Form Fields
ru: Поля формы

en: Form Imported Successfully.
ru: Форма успешно импортирована.

en: Form Key
ru: Ключ формы

en: Form Not Found
ru: Форма не найдена

en: Form Preview
ru: Предварительный просмотр формы

en: Form Settings Saved
ru: Параметры формы сохранены

en: Form Submissions
ru: Формы

en: Form Template Import Error.
ru: Ошибка импорта шаблона формы.

en: Form Title
ru: Название формы

en: Form with Calculations
ru: Форма с вычислениями

en: Format
ru: Формат

en: Forms
ru: Формы

en: Forms Deleted
ru: Формы удалены

en: Forms Per Page
ru: Число форм на странице

en: France
ru: Франция

en: France, Metropolitan
ru: Франция (метрополия)

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: Friday, November 18, 2019
ru: Пятница, 18 ноября 2019 г.

en: From Address
ru: Адрес отправителя

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: Full Changelog
ru: Полный список изменений

en: Full screen
ru: Во весь экран

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: General
ru: Основные

en: General Settings
ru: Основные настройки

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Get Help
ru: Получить помощь!

en: Get More Actions
ru: Другие действия

en: Get More Types
ru: Другие типы

en: Get Some Help
ru: Получите помощь

en: Get Support
ru: Получить поддержку

en: Get System Report
ru: Получить системный отчет

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
ru: Получите ключ сайта для своего домена, зарегистрировавшись %sздесь%s

en: Get started by adding your first form field.
ru: Начните с добавления своего первого поля в форму.

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
ru: Начните с добавления своего первого поля в форму. Щелкните знак «плюс» и выберите необходимые действия. Вот и все.

en: Getting Started
ru: Общая информация

en: Getting started with Ninja Forms
ru: Начало работы с Ninja Forms

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
ru: Присвойте вашей форме название. По этому названию вы сможете найти ее позже.

en: Go
ru: Перейти к

en: Go get a life, script kiddies
ru: Ваша попытка не удалась

en: Go to Forms
ru: Перейти к формам

en: Go to Ninja Forms
ru: Перейти к Ninja Forms

en: Go to the first page
ru: Перейти на первую страницу

en: Go to the last page
ru: Перейти к последней странице

en: Go to the next page
ru: Перейти к следующей странице

en: Go to the previous page
ru: Перейти на предыдущую страницу

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Growing Documentation
ru: Расширение документации

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Half screen
ru: Пол-экрана

en: Heard And Mc Donald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Hello, Ninja Forms!
ru: Здравствуйте, Ninja Forms!

en: Help
ru: Помощь

en: Help Text
ru: Текст справки

en: Help Text Here
ru: Текст справки здесь

en: Hidden
ru: Невидимый

en: Hidden Field
ru: Скрытое поле

en: Hide Label
ru: Скрыть название

en: Hide This
ru: Скрыть

en: Hide successfully completed form?
ru: Скрыть успешно заполненную форму?

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ru: Подсказка: Пароль должен содержать не менее семи символов. Для обеспечения более высокого уровня надежности используйте заглавные и строчные буквы, а также цифры и специальные символы, такие как ! " ? $ % ^ &amp;).

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Ватикан

en: Home URL
ru: Домашний URL

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Honeypot Error
ru: Ошибка Honeypot

en: Honeypot error message
ru: Сообщение об ошибке системы Honeypot

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hook Tag
ru: Тег привязки

en: Host Name
ru: Host Name (Имя хоста)

en: How's It Going?
ru: Как идут дела?

en: Hungary
ru: Венгрия

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Iceland
ru: Исландия

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
ru: Если функция пояснительного текста включена, то рядом с полем ввода будет отображаться знак вопроса %s. При наведении курсора на этот знак появится пояснительный текст.

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
ru: Если функция текста справки включена, то рядом с полем ввода будет отображаться знак вопроса %s. При наведении курсора на этот знак появится текст справки.

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
ru: Если этот флажок установлен, ВСЕ данные Ninja Forms будут удалены из вашей базы данных при удалении плагина. %sВсе формы и данные заявок будут окончательно удалены.%s

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
ru: Если этот флажок установлен, плагин Ninja Forms очистит значения формы после ее успешной отправки.

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
ru: Если этот флажок установлен, Ninja Forms скроет форму после ее успешной отправки.

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
ru: Если этот флажок установлен, Ninja Forms отправит копию этой формы (и любые прилагаемые сообщения) по указанному адресу.

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
ru: Если этот флажок установлен, Ninja Forms зарегистрирует введенные данные как адрес электронной почты.

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
ru: Если этот флажок установлен, будут выводиться поля для пароля и его подтверждения.

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
ru: Если этот флажок установлен, данный столбец в таблице заявок будет упорядочен по номерам.

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
ru: Если вы человек и видите это поле, пожалуйста, оставьте его пустым.

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
ru: Если вы человек, не вводите данные в это поле.

en: If you are a human, please slow down.
ru: Если вы человек, пожалуйста, действуйте медленнее.

en: If you leave the box empty, no limit will be used
ru: Если оставить это поле пустым, предел не будет установлен

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
ru: Если вы примете участие, некоторые данные о вашей установке Ninja Forms будут отправляться на сайт NinjaForms.com (НЕ включая ваши присланные данные).

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
ru: Если вы этого не хотите, нет проблем! Ninja Forms продолжит работать как надо.

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
ru: Если вы хотите отправить пустое значение или расчет, необходимо использовать символ ''.

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
ru: Если вы хотите, чтобы ваша форма отправляла вам уведомление по электронной почте, когда пользователь нажимает кнопку отправки, это можно сделать на этой вкладке. Можно создать неограниченное количество сообщений, включая сообщения, адресованные пользователю, который заполнил форму.

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
ru: Если после обновления до версии 2.9 ваши формы «пропали», нажмите эту кнопку, чтобы запустить процесс преобразования старых форм в формат, подходящий для версии 2.9.  Все текущие формы останутся в таблице «Все формы».

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт / Экспорт

en: Import / Export Submissions
ru: Импорт/экспорт заявок

en: Import Favorite Fields
ru: Импорт избранных полей

en: Import Favorites
ru: Импорт избранного

en: Import Fields
ru: Импорт полей

en: Import Form
ru: Импортировать форму

en: Import Forms
ru: Импорт форм

en: Import List Items
ru: Импорт элементов списка

en: Import a form
ru: Импорт формы

en: Import/Export
ru: Импорт/экспорт

en: Improved clarity
ru: Более ясные обозначения

en: Include in the auto-total? (If enabled)
ru: Включить автоматический подсчет итога? (Если включено)

en: Incorrect Answer
ru: Неправильный ответ

en: Increase Conversions
ru: Повышение показателя конверсий

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Input Mask
ru: Маска ввода

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert All Fields
ru: Вставить все поля

en: Insert Field
ru: Вставить поле

en: Insert Link
ru: Вставить ссылку

en: Insert Media
ru: Вставить медиафайл

en: Inside Element
ru: Внутри элемента

en: Installed
ru: Установлено

en: Installed Plugins
ru: Установленные плагины

en: Interest Groups
ru: Группы по интересам

en: Invalid Form Upload.
ru: Ошибка импорта формы.

en: Invalid form id
ru: Неверный код формы

en: Iran (Islamic Republic Of)
ru: Иран (Исламская Республика)

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Is this an email address?
ru: Это должен быть адрес электронной почты?

en: Israel
ru: Израиль

en: It's that easy. Or...
ru: Вот и все. Или...

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: JavaScript disabled error message
ru: Сообщение об ошибке отключения JavaScript

en: Jordan
ru: Иордания

en: Just click here and select the fields you want.
ru: Просто щелкните здесь и выберите необходимые поля.

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Key
ru: Ключ

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ru: Северная Корея (Корейская Народно-Демократическая Республика)

en: Korea, Republic Of
ru: Южная Корея (Республика Корея)

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Label
ru: Метка

en: Label Here
ru: Метка здесь

en: Label Name
ru: Название

en: Label Position
ru: Позиция метки

en: Label used when viewing and exporting submissions.
ru: Метка используется при просмотре и экспорте заявок.

en: Label,Value,Calc
ru: метка, значение, расчет

en: Labels
ru: Метки

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
ru: Язык, используемый для reCAPTCHA. Чтобы получить код для вашего языка, нажмите %sздесь%s

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаос (Лаосская Народно-Демократическая Республика)

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Latvia
ru: Латвия

en: Layout Elements
ru: Элементы компоновки

en: Layout Fields
ru: Поля макета

en: Learn More
ru: Изучить подробнее

en: Learn More About Multi-Part Forms
ru: Узнайте больше о многоэлементных формах

en: Learn More About Save Progress
ru: Узнайте больше о расширении Save Progress

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Left of Element
ru: Слева от элемента

en: Left of Field
ru: Слева от поля

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru: Ливийская Арабская Джамахирия

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Light
ru: светлая

en: Limit Input to this Number
ru: Ограничение элементов ввода до указанного числа

en: Limit Reached Message
ru: Сообщение о достижении предела

en: Limit Submissions
ru: Ограничение заявок

en: Limit input to this number
ru: Ограничение элементов ввода до указанного числа

en: List
ru: Список

en: List Field Mapping
ru: Сопоставление полей списка

en: List Type
ru: Тип списка

en: Lists
ru: Списки рассылок

en: Lithuania
ru: Литва

en: Loading
ru: Идет загрузка

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Location
ru: Местонахождение

en: Logged In
ru: Зарегистрированы

en: Long Form -
ru: Длинная форма:

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macau
ru: Макау

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
ru: Македония (бывшая республика Югославии)

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
ru: Управляйте запросами ценовых предложений на своем сайте с помощью этого шаблона. При необходимости можно добавлять и удалять поля.

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Max
ru: Макс

en: Max Input Nesting Level
ru: Максимальный уровень вложенности при вводе

en: Maximum Value
ru: Максимальное значение

en: Maybe Later
ru: Может быть, потом

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Medium
ru: Средне

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Labels
ru: Метки сообщений

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
ru: Отображается для тех пользователей, которые не выполнили авторизацию, если флажок «авторизация» выше установлен.

en: Metabox
ru: Поле метаданных

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia, Federated States Of
ru: Микронезия (Федеративные Штаты Микронезии)

en: Migrations and Mock Data complete.
ru: Миграция и заполнение демонстрационными данными завершены.

en: Min
ru: Минута

en: Minimum Value
ru: Минимальное значение

en: Miscellaneous Fields
ru: Прочие поля

en: Mismatch
ru: Несоответствие

en: Missing a temporary folder.
ru: Отсутствует временная папка.

en: Mock Email Action
ru: Демонстрация действия электронной почты

en: Mock Save Action
ru: Демонстрация действия сохранения

en: Mock Success Message Action
ru: Демонстрация сообщения об успешном действии

en: Modified on
ru: Дата изменения

en: Moldova, Republic Of
ru: Молдова (Республика Молдова)

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: More to come
ru: Вскоре ожидаются дополнительные улучшения

en: Morocco
ru: Марокко

en: Move this item to the Trash
ru: Переместить эту позицию в урну

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mult-Select
ru: Выбор нескольких значений

en: Multi Product - Choose Many
ru: Несколько товаров – выбрать несколько

en: Multi Product - Choose One
ru: Несколько товаров – выбрать один

en: Multi Product - Dropdown
ru: Несколько товаров – выпадающий список

en: Multi-Select
ru: Множественный выбор

en: Multi-Select Box Size
ru: Размер окна множественного выбора

en: Multiple
ru: Несколько

en: My First Calculation
ru: Мое первое вычисление

en: My Second Calculation
ru: Мое второе вычисление

en: MySQL Version
ru: Версия MySQL

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Name
ru: Имя

en: Name on the card
ru: Имя и фамилия на карте

en: Name or fields
ru: Имя или поля

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Need Help?
ru: Нужна помощь?

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
ru: Уведомления администратора от Ninja Forms не будут отображаться на панели управления. Снимите этот флажок, чтобы увидеть их снова.

en: New Action
ru: Новое действие

en: New Builder Tab
ru: Новая вкладка конструктора

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Item
ru: Новый элемент

en: New Submission
ru: Новая заявка

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Newsletter Sign Up Form
ru: Форма подписки на рассылку новостей

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Ninja Form Settings
ru: Настройки Ninja Forms

en: Ninja Forms - Processing
ru: Ninja Forms – обработка

en: Ninja Forms Changelog
ru: Список изменений Ninja Forms

en: Ninja Forms Dev
ru: Разработчик Ninja Forms

en: Ninja Forms Documentation
ru: Документация к Ninja Forms

en: Ninja Forms Processing
ru: Обработка Ninja Forms

en: Ninja Forms Submission
ru: Отправка Ninja Forms

en: Ninja Forms System Status
ru: Состояние системы Ninja Forms

en: Ninja Forms THREE documentation
ru: Документация для Ninja Forms версии 3

en: Ninja Forms Upgrade
ru: Обновление Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrade Processing
ru: Осуществляется обновление Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrades
ru: Обновления Ninja Forms

en: Ninja Forms Version
ru: Версия Ninja Forms

en: Ninja Forms Widget
ru: Виджет Ninja Forms

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
ru: Плагин Ninja Forms также укомплектован простым шаблоном, который можно вставить непосредственно в файл шаблона php. %s

en: Ninja Forms basic help goes here.
ru: Здесь представлена основная справочная информация Ninja Forms.

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
ru: Ninja Forms нельзя активировать через сеть. Для активации плагина используйте панель управления на каждом сайте.

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
ru: Все доступные обновления Ninja Forms установлены!

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
ru: Плагин Ninja Forms создан международной группой разработчиков, которые поставили своей целью предоставить сообществу WordPress идеальное средство для создания форм.

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
ru: Ninja Forms должен выполнить обновления %s. Это может занять несколько минут. %sНачать обновление %s

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
ru: Необходимо обновить настройки электронной почты Ninja Forms, нажмите %sздесь%s, чтобы начать обновление.

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
ru: Необходимо обновить таблицу заявок Ninja Forms, нажмите %sздесь%s, чтобы начать обновление.

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
ru: Необходимо обновить уведомления форм Ninja Forms, нажмите %sздесь%s, чтобы начать обновление.

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
ru: Необходимо обновить параметры форм Ninja Forms, нажмите %sздесь%s, чтобы начать обновление.

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
ru: Ninja Forms имеет виджет, который можно использовать на вашем сайте, указав какую из форм необходимо отобразить в заданном месте.

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
ru: Короткий код Ninja Forms используется без указания формы.

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No Action Specified...
ru: Никаких действий не указано...

en: No Favorite Fields Found
ru: Избранные поля не найдены

en: No Fields Found.
ru: Поля не найдены.

en: No Submissions Found
ru: Заявки не найдены

en: No Submissions Found In The Trash
ru: Заявки не найдены в корзине

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
ru: Нет доступных условий для этой таксономии. %sДобавить условие%s

en: No file was uploaded.
ru: Нет файла для загрузки!

en: No forms found.
ru: Формы не найдены.

en: No taxonomy selected.
ru: Таксономия не выбрана.

en: No valid changelog was found.
ru: Действующий список изменений не найден.

en: None
ru: Отсутствует

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Not Logged-In Message
ru: Сообщение о необходимости авторизации

en: Not Yet
ru: Еще нет

en: Not found in Trash
ru: Не найдено в корзине

en: Note
ru: Примечание

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
ru: Текст примечания можно редактировать в поле для примечания в разделе дополнительных настроек ниже.

en: Notice: JavaScript is required for this content.
ru: Помните: для этого контента требуется JavaScript.

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
ru: Уведомление: короткий код Ninja Forms используется без указания формы.

en: Number
ru: Число

en: Number Max Error
ru: Макс. номер ошибки

en: Number Min Error
ru: Мин. номер ошибки

en: Number Options
ru: Числовые опции

en: Number of Stars
ru: Число звезд

en: Number of decimal places.
ru: Число десятичных разрядов.

en: Number of seconds for countdown
ru: Количество секунд для обратного отсчета

en: Number of seconds for the countdown
ru: Количество секунд для обратного отсчета

en: Number of seconds for timed submit.
ru: Количество секунд для отправки по таймеру.

en: Number of stars
ru: Число звезд

en: Oman
ru: Оман

en: One
ru: Один

en: One email address or field
ru: Один адрес электронной почты или поле

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
ru: Проблема! Этот дополнительный компонент еще не совместим с Ninja Forms 3. %sПодробнее%s.

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Operations and Fields (Advanced)
ru: Операции и поля (дополнительно)

en: Opinionated Styles
ru: Мотивированные стили

en: Option One
ru: Вариант один

en: Option Three
ru: Вариант три

en: Option Two
ru: Вариант два

en: Options
ru: Параметры

en: Organizer
ru: Организатор

en: Our Scope of Support
ru: Наш объем поддержки

en: Output calculation as
ru: Вывод расчета как

en: PHP Locale
ru: Язык PHP

en: PHP Max Input Vars
ru: Количество входящих параметров в запросе PHP

en: PHP Post Max Size
ru: Максимальный размер запроса PHP

en: PHP Time Limit
ru: Ограничение времени выполнения PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PUBLISH
ru: ОПУБЛИКОВАТЬ

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа — Новая Гвинея

en: Paragraph Text
ru: Текст параграфа

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Parent Item:
ru: Родительский элемент:

en: Password
ru: Пароль

en: Password Confirm
ru: Подтверждение пароля

en: Password Mismatch Label
ru: Метка несовпадения паролей

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Payment Fields
ru: Поля оплаты

en: Payment Gateways
ru: Платёжные шлюзы

en: Payment Total
ru: Оплата: всего

en: Permission Denied
ru: Отказано в разрешении

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone - (555) 555-5555
ru: Телефон: (555) 555-5555

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
ru: Поместите %s в любой области, которая принимает короткие коды для отображения формы. Это можно сделать даже в середине содержимого страницы или поста.

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
ru: Пожалуйста, %sсвяжитесь со службой поддержки%s и сообщите об указанной выше ошибке.

en: Please answer the anti-spam question correctly.
ru: Пожалуйста, ответьте правильно на вопрос для защиты от спама.

en: Please check required fields.
ru: Пожалуйста, проверьте обязательные поля.

en: Please complete the captcha field
ru: Пожалуйста, заполните поле капчи

en: Please complete the recaptcha
ru: Заполните поле ReCaptcha

en: Please correct errors before submitting this form.
ru: Исправьте ошибки перед отправкой этой формы.

en: Please ensure all required fields are completed.
ru: Пожалуйста, заполните все обязательные поля.

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
ru: Введите сообщение, которое будет отображаться при достижении предела заявок и прекращении приема новых заявок для этой формы.

en: Please enter a valid email address
ru: Введите правильный адрес электронной почты

en: Please enter a valid email address!
ru: Укажите действительный адрес электронной почты!

en: Please enter a valid email address.
ru: Введите действительный адрес электронной почты.

en: Please help us improve Ninja Forms!
ru: Помогите нам улучшить Ninja Forms!

en: Please include this information when requesting support:
ru: При запросе поддержки укажите следующую информацию:

en: Please increment by
ru: Увеличивайте с шагом

en: Please leave the spam field blank.
ru: Пожалуйста, оставьте поле “спам” пустым.

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
ru: Убедитесь, что вы правильно ввели ключ сайта и секретный ключ

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
ru: Пожалуйста, оцените плагин %sNinja Forms%s %s на %sвеб-сайте WordPress.org%s, чтобы помочь нам предоставлять этот плагин бесплатно.  Спасибо от команды WP Ninjas!

en: Please select a form to view submissions
ru: Выберите форму для просмотра заявок

en: Please select a form.
ru: Выберите форму.

en: Please select a valid exported form file.
ru: Выберите допустимый файл для экспортируемой формы.

en: Please select a valid favorite fields file.
ru: Выберите допустимый файл избранных полей.

en: Please select favorite fields to export.
ru: Выберите избранные поля для экспорта.

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
ru: Используйте следующие операторы: + - * /. Это дополнительная функция. Не допускайте таких операций, как деление на 0.

en: Please wait %n seconds
ru: Пожалуйста, подождите %n секунд

en: Please wait to submit the form.
ru: Пожалуйста, подождите, пока отправляется форма.

en: Plugins
ru: Плагины

en: Poland
ru: Польша

en: Populate this with the taxonomy
ru: Заполнить это поле с помощью таксономии

en: Portugal
ru: Португалия

en: Post
ru: Пост

en: Post / Page ID (If available)
ru: Идентификатор публикации/страницы (если есть)

en: Post / Page Title (If available)
ru: Название публикации/страницы (если есть)

en: Post / Page URL (If available)
ru: URL-адрес публикации/страницы (если есть)

en: Post Creation
ru: Создание поста

en: Post ID
ru: ID записи

en: Post Title
ru: Заголовок

en: Post URL
ru: Ссылка на запись

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview Changes
ru: Просмотреть изменения

en: Preview Form
ru: Предварительный просмотр формы

en: Preview does not exist.
ru: Предварительный просмотр не предусмотрен.

en: Price
ru: Цена

en: Price:
ru: Цена:

en: Pricing Fields
ru: Поля цены

en: Processing
ru: Обработка

en: Processing Label
ru: Обработка метки

en: Processing Submission Label
ru: Метка обработки заявки

en: Product
ru: товар

en: Product (quanitity included)
ru: Товар (вместе с количеством)

en: Product (seperate quantity)
ru: Товар (количество отдельно)

en: Product A
ru: Товар А

en: Product B
ru: Товар Б

en: Product Form (Inline Quantity)
ru: Форма товара (количество в строке)

en: Product Form (Multiple Products)
ru: Форма товара (несколько товаров)

en: Product Form (with Quantity Field)
ru: Форма товара (с полем количества)

en: Product Type
ru: Тип товара

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
ru: Программное имя, которое может использоваться для ссылки на эту форму.

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Purchase
ru: Покупка

en: Qatar
ru: Катар

en: Quantity
ru: Количестов

en: Quantity for Product A
ru: Количество товара А

en: Quantity for Product B
ru: Количество товара Б

en: Quantity:
ru: Количество:

en: Query String
ru: Строка запроса

en: Query Strings
ru: Строки запроса

en: Querystring Variable
ru: Переменная QueryString

en: Question
ru: Тема(Вопрос)

en: Question Position
ru: Позиция вопроса

en: Quote Request
ru: Запрос ценового предложения

en: Radio
ru: Радио

en: Radio List
ru: Список переключателей

en: Re-enter Password
ru: Повторно введите пароль

en: Re-enter Password Label
ru: Метка подтверждения пароля

en: Really deactivate all licenses?
ru: Действительно деактивировать все лицензии?

en: Recaptcha
ru: ReCaptcha

en: Redirect
ru: Перенаправить

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
ru: Удалить ВСЕ данные Ninja Forms при удалении плагина?

en: Remove Value
ru: Удалить значение

en: Remove all Ninja Forms data
ru: Возможность удаления всех данных Ninja Forms

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
ru: Удалить это поле? Оно будет удалено даже в том случае, если вы не сохраните форму.

en: Reply To
ru: Кому ответить

en: Require user to be logged in to view form?
ru: Должен ли пользователь авторизоваться для просмотра формы?

en: Required
ru: Необходим

en: Required Field
ru: Обязательное поле

en: Required Field Error
ru: Ошибка обязательного поля

en: Required Field Label
ru: Метка обязательного поля

en: Required field symbol
ru: Символ обязательного поля

en: Reset Form Conversion
ru: Сбросить преобразование формы

en: Reset Forms Conversion
ru: Сбросить преобразование форм

en: Reset the form conversion process for v2.9+
ru: Сбросить процесс преобразования для версии 2.9+

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore Ninja Forms
ru: Восстановление Ninja Forms

en: Restore this item from the Trash
ru: Восстановить эту позицию из урны

en: Restriction Settings
ru: Настройки ограничений

en: Restrictions
ru: Ограничения

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
ru: Ограничивает для пользователя тип данных, которые должны быть введены в это поле.

en: Return to Ninja Forms
ru: Вернуться к Ninja Forms

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Rich Text Editor (RTE)
ru: Расширенный редактор текста (RTE)

en: Right of Element
ru: Справа от элемента

en: Right of Field
ru: Справа от поля

en: Rollback
ru: Откат

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
ru: Откат к самому последнему выпуску 2.9.x.

en: Rollback to v2.9.x
ru: Откат к версии 2.9.x

en: Romania
ru: Румыния

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: SOAP Client
ru: Клиент SOAP

en: SUHOSIN Installed
ru: Установлен SUHOSIN

en: Saint Kitts And Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Vincent And The Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sao Tome And Principe
ru: Сао-Том и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Save
ru: Сохранить

en: Save & Activate
ru: Сохранить и активировать

en: Save Field Settings
ru: Сохранить настройки поля

en: Save Form
ru: Сохранить форму

en: Save Options
ru: Сохранить параметры

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки.

en: Save Submission
ru: Сохранить отправку

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saved Fields
ru: Сохраненные поля

en: Saving...
ru: Идет сохранение...

en: Search Item
ru: Поиск элемента

en: Search Submissions
ru: Поиск заявок

en: Select
ru: Выпадающий список

en: Select All
ru: Выбрать Все

en: Select List
ru: Выберите в списке

en: Select a field or type to search
ru: Выберите поле или введите данные для поиска

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Select a form
ru: Выбрать форму

en: Select a form or type to search
ru: Выберите форму или введите текст для поиска

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
ru: Выберите количество заявок, которые можно будет принять по этой форме. Если ограничение не требуется, оставьте это поле пустым.

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
ru: Выберите положение вашей метки относительно самого элемента поля.

en: Selected
ru: Выбрано

en: Selected Value
ru: Выбранное значение

en: Send
ru: Отправить

en: Send a copy of the form to this address?
ru: Отправить копию формы по этому адресу?

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Server IP Address
ru: IP-адрес сервера

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Saved
ru: Настройки сохранены

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Shipping
ru: Доставка

en: Shortcode
ru: Сокращенный код

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
ru: Здесь должно быть введено значение в процентах, например: 8,25%, 4%

en: Show Help Text
ru: Показать текст справки

en: Show Media Upload Button
ru: Показать кнопку загрузки медиа

en: Show More
ru: Больше

en: Show Password Strength Indicator
ru: Показать индикатор надежности пароля

en: Show Rich Text Editor
ru: Показать расширенный редактор текста

en: Show This
ru: Показать

en: Show list item values
ru: Отображать значения элементов списка

en: Shown to users as a hover.
ru: Показывается пользователям при наведении курсора.

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Single
ru: Разовый

en: Single Checkbox
ru: Чекбокс

en: Single Cost
ru: Единичные затраты

en: Single Line Text
ru: Текст одной строки

en: Single Product (default)
ru: Единичный товар (по умолчанию)

en: Site URL
ru: URL Сайта

en: Slovakia (Slovak Republic)
ru: Словакия (Словацкая Республика)

en: Slovenia
ru: Словения

en: Snail Mail
ru: Обычная почта

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
ru: Например, если вы хотите создать маску для номера американского социального страхования, вам нужно ввести в поле значение 999-99-9999

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: Sort as Numeric
ru: Сортировка по числовым значениям

en: Sort as numeric
ru: Сортировка по числовым значениям

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия, Южные Сандвичевы Острова

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Spain
ru: Испания

en: Spam Answer
ru: Спам-ответ

en: Spam Question
ru: Спам-вопрос

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
ru: Укажите операции и поля (дополнительно)

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: St. Helena
ru: Остров Святой Елены

en: St. Pierre And Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Standard Fields
ru: Стандартные поля

en: Star Rating
ru: Рейтинг в звездах

en: Start from a template
ru: Начните с шаблона

en: State
ru: Статус

en: Status
ru: Статус

en: Step
ru: Шаг

en: Step %d of approximately %d running
ru: Выполняется шаг %d из примерно %d

en: Step (amount to increment by)
ru: Шаг (степень увеличения)

en: Strength indicator
ru: Индикатор надёжности

en: Strong
ru: Сильный

en: Sub Sequence
ru: Вложенная последовательность

en: Subject
ru: Тема

en: Subject Text or seach for a field
ru: Текст темы или поиск поля

en: Subject Text or search for a field
ru: Текст темы или поиск поля

en: Submission
ru: Отправка

en: Submission CSV
ru: CSV заявки

en: Submission Data
ru: Присланные данные

en: Submission Info
ru: Сведения о заявке

en: Submission Limit
ru: Ограничение кол-ва отправок формы

en: Submission Metabox
ru: Метаданные заявки

en: Submission Stats
ru: Статистика заявок

en: Submissions
ru: Заявки

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit button text after timer expires
ru: Текст кнопки «Отправить» появляется после срабатывания таймера

en: Submit via AJAX (without page reload)?
ru: Отправить с помощью AJAX (без перезагрузки страницы)?

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Submitted By
ru: Кем отправлено

en: Submitted by:
ru: Кем отправлено:

en: Submitted on
ru: Дата отправки

en: Submitted on:
ru: Дата отправки:

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Success Message
ru: Сообщение об успешном выполнении

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ru: Острова Свалбрад и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: System
ru: Система

en: System Status
ru: Состояние системы

en: THREE is coming!
ru: Выходит версия 3!

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
ru: Ознакомьтесь с приведенной ниже подробной документацией к Ninja Forms.

en: Tanzania, United Republic Of
ru: Танзания (Объединенная Республика Танзания)

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Percentage
ru: Налоговые проценты

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Template Fields
ru: Поля шаблона

en: Template Function
ru: Функция шаблона

en: Terms List
ru: Список условий

en: Text
ru: Текст

en: Text Element
ru: Элемент текста

en: Text to Appear After Counter
ru: Текст, отображаемый после счетчика

en: Text to appear after character/word counter
ru: Текст, отображаемый после счетчика слов/символов

en: Textarea
ru: Текстовое поле

en: Textbox
ru: Текстовое поле

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Thank you for filling out this form.
ru: Благодарим за заполнение этой формы.

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
ru: Спасибо за обновление до последней версии! Ninja Forms %s сделает вашу работу по управлению заявками легкой и приятной!

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
ru: Спасибо за обновление плагина Ninja Forms до версии 2.7. Обновите расширения Ninja Forms от

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
ru: Благодарим за обновление! Ninja Forms %s позволяет создавать формы быстрее и проще, чем когда либо ранее!

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
ru: Благодарим за использование Ninja Forms! Мы надеемся, что вы нашли все, что вам нужно, но если у вас есть какие-либо вопросы:

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
ru: {field:name}, спасибо за заполнение моей формы!

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
ru: Обычно 16 цифр на лицевой стороне вашей кредитной карты.

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
ru: 3 цифры (на обороте) или 4 цифры (на лицевой стороне карты).

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
ru: 9 будет представлять любую цифру

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
ru: Отправной точкой для Ninja Forms является меню «Формы». Мы уже создали вам первую %sконтактную форму%s для примера. Вы также можете создать свою собственную форму, нажав кнопку %sДобавить новую%s.

en: The format should look like the following:
ru: Формат должен выглядеть следующим образом:

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
ru: Обновление интерфейса в этой версии является основой для значительных улучшений в будущем. Эти изменения будут использованы в версии 3.0, чтобы сделать Ninja Forms еще более стабильным, мощным и удобным конструктором форм.

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
ru: Месяц, в котором истекает срок действия вашей кредитной карты (как правило, указывается на лицевой стороне).

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
ru: Основные настройки отображаются сразу, в то время как другие, несущественные настройки скрыты внутри расширяемых разделов.

en: The name printed on the front of your credit card.
ru: Имя и фамилия, отпечатанные на лицевой стороне вашей кредитной карты.

en: The passwords provided do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: The people who build Ninja Forms
ru: Люди, которые создали Ninja Forms

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
ru: Процесс запущен, пожалуйста, подождите. Это может занять несколько минут. По окончании процесса вы будете автоматически направлены на другую страницу.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ru: Размер загружаемого файла превышает максимально допустимое значение MAX_FILE_SIZE, указанное для данной HTML-формы.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ru: Размер загружаемого файла превышает максимально допустимое значение (параметр upload_max_filesize directive в файле php.ini).

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ru: Файл был загружен только частично.

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
ru: Год, в котором истекает срок действия вашей кредитной карты (как правило, указывается на лицевой стороне).

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ru: Доступна новая версия %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Просмотреть сведения о версии %3$s</a> или <a href="%4$s">обновить</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ru: Доступна новая версия %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Просмотреть сведения о версии %3$s</a>.

en: There uploaded file is not a valid format.
ru: Неправильный формат переданного файла.

en: These are all the fields in the Pricing section.
ru: Это все поля из раздела цен.

en: These are all the fields in the User Information section.
ru: Это все поля из раздела сведений о пользователе.

en: These are the predefined masking characters
ru: Это предварительно заданные маскирующие символы

en: These are various special fields.
ru: Это различные специальные поля.

en: These fields must match!
ru: Содержание этих полей должно совпадать!

en: This column in the submissions table will sort by number.
ru: Этот столбец в таблице заявок будет упорядочен по номерам.

en: This is a required field
ru: Это обязательное поле.

en: This is a required field.
ru: Это обязательное поле.

en: This is a test
ru: Это проверка

en: This is a user's state.
ru: Это штат пользователя.

en: This is an email action.
ru: Это действие электронной почты.

en: This is another test.
ru: Это еще одна проверка.

en: This is how long a user must wait to submit the form
ru: Это время должен выждать пользователь, чтобы отправить форму

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
ru: Эта метка используется при просмотре, редактировании или экспорте заявок.

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
ru: Это программное имя поля. Например: my_calc, price_total, user-total.

en: This is the user's state
ru: Это штат пользователя

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
ru: Это значение будет использоваться, если оно %sвыбрано%s.

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
ru: Это значение будет использоваться, если оно %sне выбрано%s.

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
ru: Здесь вы будете создавать вашу форму, добавляя поля и перетаскивая их в требуемом порядке. Каждое поле имеет набор опций, таких как метка, позиция метки и заполнитель.

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
ru: Этот ключевое слово зарезервировано для WordPress. Попробуйте ввести другое.

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
ru: Это сообщение появляется внутри кнопки отправки, когда пользователь нажимает кнопку «Отправить». Оно уведомляет пользователя, что его заявка обрабатывается.

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
ru: Это сообщение появляется, если пользователь вводит разный текст в поля для пароля и его подтверждения.

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
ru: Этот число будет использоваться в расчетах, если флажок установлен.

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
ru: Этот число будет использоваться в расчетах, если флажок не установлен.

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
ru: Эта опция позволяет ПОЛНОСТЬЮ удалить все, что имеет отношение к плагину Ninja Forms, включая ЗАЯВКИ и ФОРМЫ. Это действие нельзя отменить.

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
ru: Эта вкладка содержит общие параметры формы, такие как название и метод представления, а также параметры отображения, такие как скрытие формы, когда она успешно заполнена.

en: This will be the subject of the email.
ru: Это будет темой письма.

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
ru: В результате пользователь не сможет вводить любые другие символы, кроме цифр

en: Three
ru: Три

en: Timed Submit
ru: Отложенная отправка

en: Timer error message
ru: Сообщение об ошибке таймера

en: Timor-Leste (East Timor)
ru: Тимор-Лешти (Восточный Тимор)

en: To
ru: На

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
ru: Для активации лицензий для расширений Ninja Forms вы должны сначала %sустановить и активировать%s выбранное расширение. После этого параметры лицензий будут показаны ниже.

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
ru: Чтобы использовать эту функцию, вы можете вставить CSV в текстовое поле выше.

en: Today's Date
ru: Сегодняшняя дата

en: Toggle Drawer
ru: Переключить всплывающее меню

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Total
ru: Общее

en: Trash
ru: Урна

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
ru: Следуйте спецификациям для %sфункции PHP date()%s, но учтите, что поддерживаются не все существующие форматы.

en: Trinidad And Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks And Caicos Islands
ru: Тёркс и Кайкос, острова

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Two
ru: Два

en: Type
ru: Тип

en: URL
ru: Сайт

en: US Phone
ru: Телефон в США

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Unchecked
ru: Не выбрано

en: Unchecked Calculation Value
ru: Не выбранное значение расчета

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
ru: На вкладке «Основные настройки формы» вы можете выбрать страницу, в конце которой выбранная форма будет отображаться автоматически. Аналогичную функцию можно увидеть на боковой панели во всех окнах редактора контента.

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo All
ru: Отменить все

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: США

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Unknown upload error.
ru: Неизвестная ошибка загрузки.

en: Unpublished
ru: Неопубликован

en: Update
ru: Обновить

en: Update Item
ru: Обновить элемент

en: Updated on:
ru: Обновлено:

en: Updating Form Database
ru: Обновление базы данных форм

en: Upgrade
ru: Апгрейд

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
ru: Обновление до Ninja Forms 3

en: Upgrades
ru: Обновления

en: Upgrades Complete
ru: Обновление завершено

en: Url
ru: URL-адрес

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Use An Equation (Advanced)
ru: Используйте уравнение (дополнительно)

en: Use Quantity
ru: Использовать количество

en: Use a custom first option
ru: Использовать первый пользовательский вариант

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
ru: Используйте правила стилей Ninja Forms по умолчанию.

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
ru: Используйте следующий короткий код для вставки окончательного расчета: [ninja_forms_calc]

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
ru: Используйте приведенные ниже советы чтобы начать работу с Ninja Forms. Все будет готово в кратчайшие сроки!

en: Use this as a registration password field
ru: Используйте это поле для регистрации пароля

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
ru: Используйте это поле для регистрации пароля. Если этот флажок установлен, будут выводиться поля для пароля и повторного ввода пароля

en: Used for marking a field for processing.
ru: Используется для маркировки поля для обработки.

en: User
ru: пользователь

en: User Display Name (If logged in)
ru: Отображаемое имя пользователя (при входе в систему)

en: User Email
ru: Адрес эл. почты пользователя

en: User Email (If logged in)
ru: Адрес эл. почты пользователя (при входе в систему)

en: User Entry
ru: Ввод пользователя

en: User Firstname (If logged in)
ru: Имя пользователя (при входе в систему)

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: User ID (If logged in)
ru: Идентификатор пользователя (при входе в систему)

en: User Info Field Group
ru: Группа полей информации о пользователе

en: User Information
ru: Информация о пользователе

en: User Information Fields
ru: Поля информации о пользователе

en: User Lastname (If logged in)
ru: Фамилия пользователя (при входе в систему)

en: User Meta (if logged in)
ru: Метаданные пользователя (при входе в систему)

en: User Submitted Values
ru: Введенные пользователем значения

en: User Submitted Values:
ru: Введенные пользователем значения:

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
ru: Пользователи более охотно заполняют длинные формы, когда они могут сохранить изменения, а затем вернуться к этой работе и завершить ее позже. <p>Расширение Save Progress для Ninja Forms позволяет сделать это легко и быстро.</p>

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Validate as an email address? (Field must be required)
ru: Зарегистрировать как адрес электронной почты? (Поле обязательно для заполнения)

en: Value
ru: Значение

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Variable Name
ru: Имя переменной

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Version
ru: Версия

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Very weak
ru: Очень слабый

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: View
ru: Просмотр

en: View %s
ru: Просмотр %s

en: View Changes
ru: Посмотреть изменения

en: View Forms
ru: Посмотреть формы

en: View Item
ru: Посмотреть товар

en: View Submission
ru: Просмотреть заявку

en: View Submissions
ru: Посмотреть заявки

en: View the Full Changelog
ru: Просмотреть полный список изменений

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (британские)

en: Virgin Islands (U.S.)
ru: Виргинские острова (США)

en: Visit plugin homepage
ru: Посетить страницу плагина

en: WP Debug Mode
ru: Режим отладки WP

en: WP Language
ru: Язык WP

en: WP Max Upload Size
ru: Максимальный объем загрузки WP

en: WP Memory Limit
ru: Лимит памяти WP

en: WP Multisite Enabled
ru: Включение распределенного WP

en: WP Version
ru: Версия WP

en: Wallis And Futuna Islands
ru: Уоллис и Футуна, острова

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
ru: Мы делаем все возможное для предоставления каждому пользователю Ninja Forms оптимальной поддержки. Если вы столкнулись с проблемой или у вас есть вопросы, %sобращайтесь к нам%s.

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
ru: Мы добавили опцию удаления всех данных Ninja Forms (заявок, форм, полей, настроек) при удалении плагина из WordPress. Мы назвали ее «ядерной» опцией.

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
ru: Мы заметили, что в вашей форме нет кнопки «Отправить». Мы можем добавить ее автоматически.

en: Weak
ru: Ненадежный

en: Web Server Info
ru: Информация о веб-сервере

en: Welcome to Ninja Forms
ru: Добро пожаловать в Ninja Forms

en: Welcome to Ninja Forms %s
ru: Добро пожаловать в Ninja Forms %s

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: What Can We Help You With?
ru: Как мы можем помочь?

en: What to try before contacting support
ru: Действия, которые необходимо попробовать выполнить перед тем, как обращаться в службу поддержки

en: What would you like to name this favorite?
ru: Как назвать этот элемент избранного?

en: What's New
ru: Что нового

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
ru: При создании и редактировании форм вы можете перейти непосредственно к тому разделу, который имеет наибольшее значение.

en: Who should this email be sent to?
ru: Кто должен быть адресатом этого письма?

en: Word(s)
ru: Слова

en: Words
ru: Слова

en: Wrapper
ru: Оболочка

en: Y/m/d
ru: d/m/Y

en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yes
ru: Да

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
ru: Вы имеете право выполнить обновление до версии-кандидата Ninja Forms 3! %sОбновить прямо сейчас%s

en: You can also combine these for specific applications
ru: Символы также можно комбинировать их для конкретных ситуаций

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
ru: Вы можете ввести здесь уравнение для расчета, используя поле_x, где х – идентификатор используемого поля. Например, %sполе_53 + поле_28 + поле_65%s.

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
ru: Вы не сможете отправить форму при отключении Javascript.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru: У вас нет разрешения на установку обновлений плагина

en: You do not have permission.
ru: У вас нет разрешения.

en: You have not added a submit button to your form.
ru: Вы не добавили кнопку для отправки формы.

en: You must be logged in to preview a form.
ru: Для предварительного просмотра формы вы должны пройти авторизацию.

en: You must supply a name for this favorite.
ru: Необходимо указать название для избранного.

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
ru: Для отправки этой формы требуется JavaScript. Включите JavaScript и повторите попытку.

en: You purchased
ru: Вы приобрели

en: You will find this included with your purchase email.
ru: Вы найдете это в письме, относящемся к вашей покупке.

en: Your form has been successfully submitted.
ru: Ваша форма успешно отправлена.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ru: Ваш сервер не имеет включенных fsockopen или cURL — PayPal IPN и другие скрипты, которые связываются с другими серверами, не будут работать. Свяжитесь со своим хостинг провайдером.

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ru: На вашем сервере не включен класс %sклиента SOAP%s – некоторые плагины шлюза, которые используют протокол SOAP, могут работать неправильно.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
ru: На вашем сервере включен пакет cURL и отключен пакет fsockopen.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
ru: На вашем сервере включены пакеты fsockopen и cURL.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
ru: На вашем сервере включен пакет fsockopen и отключен пакет cURL.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
ru: На вашем сервере включен класс клиента SOAP.

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
ru: Ваша версия расширения для загрузки файлов не совместима с плагином Ninja Forms версии 2.7. Расширение должно иметь версию не ниже 1.3.5. Пожалуйста, обновите это расширение здесь:

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
ru: Ваша версия расширения для сохранения прогресса не совместима с плагином Ninja Forms версии 2.7. Расширение должно иметь версию не ниже 1.1.3. Пожалуйста, обновите это расширение здесь:

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zip
ru: Почтовый индекс

en: Zip Code
ru: ZIP-код

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
ru: a – представляет букву латинского алфавита (A–Z, a–z) – допускается вводить только буквы

en: answer
ru: ответ

en: by
ru: опубликовал

en: character(s) left
ru: символов осталось

en: checked
ru: выбрано

en: copy
ru: Копировать

en: custom
ru: специальный

en: duplicate
ru: дубликат

en: hr
ru: ч.

en: none
ru: отсутствует

en: of
ru: из

en: of Product A and
ru: товара А и

en: of Product B for $
ru: товара Б за $

en: one
ru: один

en: password
ru: пароль

en: processing
ru: идет обработка

en: product(s) for
ru: товаров для

en: reCAPTCHA Language
ru: Язык reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
ru: Секретный ключ reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
ru: Настройки reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
ru: Ключ сайта reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
ru: Тема reCAPTCHA

en: reCaptcha Settings
ru: Настройка reCaptcha

en: refresh
ru: обновить

en: three
ru: три

en: title
ru: заголовок

en: two
ru: два

en: unchecked
ru: не выбрано

en: updated
ru: обновленo

en: version
ru: версии

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
ru: Операция wp_remote_post() не выполнена. PayPal IPN может не работать с вашим сервером.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
ru: Операция wp_remote_post() не выполнена. PayPal IPN не будет работать с вашим сервером. Обратитесь к поставщику услуг хостинга. Ошибка:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
ru: Операция wp_remote_post() выполнена – PayPal IPN работает.
