Ninja Forms 3.0 - en to th translation catalogue (1038 entries)

en:  Fields
th:  ฟิลด์

en:  Open in new window
th:  เปิดในหน้าต่างใหม่

en:  Undo All
th:  ยกเลิกการทำทั้งหมด

en:  installed. The current version is
th:  ติดตั้งแล้ว เวอร์ชันปัจจุบันคือ

en:  product(s) for
th:  ผลิตภัณฑ์เป็นจำนวน

en:  requires an update. You have version
th:  จำเป็นต้องอัปเดต คุณมีเวอร์ชัน

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
th: อัพเดทร่าง %1$s แล้่ว <a href="%2$s" target="_blank">ตัวอย่าง %3$s</a>

en: %1$s restored to revision from %2$s.
th: ได้กู้คืน %1$s กลับเพื่อการแก้ไขจาก %2$s

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
th: ได้จัดตารางเวลา %1$s สำหรับ: <strong>%2$s</strong>.  <a href="%3$s" target="_blank">ตัวอย่าง %4$s</a>

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
th: ส่ง %1$s แล้ว <a href="%2$s" target="_blank">ตัวอย่าง %3$s</a>

en: %n will be used to signify the number of seconds
th: จะใข้ %n เพื่อเป็นเครื่องแสดงจำนวนวินาที

en: %s ago
th: %s ที่ผ่านมา

en: %s published.
th: เผยแพร่ %s แล้ว

en: %s saved.
th: %s บันทึกเรียบร้อย

en: %s updated.
th: %s อัพเดทแล้ว

en: %s was deactivated.
th: %s ถูกปิดการใช้งาน

en: %sAllow%s
th: %sอนุญาต%s

en: %sChecked%s Calculation Value
th: ค่าการคำนวณที่%sทำเครื่องหมาย%sแล้ว

en: %sDo not allow%s
th: %sไม่อนุญาต%s

en: %sUnchecked%s Calculation Value
th: ค่าการคำนวณที่%sไม่ได้ทำเครื่องหมาย%s

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
th: * - เป็นตัวแทนอักขระตัวอักษรและตัวเลข (A-Z,a-z,0-9) - วิธีนี้จะยอมให้ใส่ได้ทั้งตัวอักษรและตัวเลข

en: - None
th: - ไม่มี

en: - Select One
th: - เลือกหนึ่งรายการ

en: - Select a Field
th: - เลือกฟิลด์

en: - Select a Product
th: - เลือกสินค้า

en: - Select a Variable
th: - เลือกตัวแปร

en: - Select a form
th: - เลือกแบบฟอร์ม

en: - View All Types
th: - ดูประเภททั้งหมด

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
th: 9 - เป็นตัวแทนอักขระตัวเลข (0-9) - ยอมให้ใส่เฉพาะตัวเลขเท่านั้น

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
th: <ul>
                                <li>a - เป็นตัวแทนตัวอักขระตัวอักษร (A-Z,a-z) - ยอมให้ใส่เฉพาะตัวอักษรเท่านั้น</li> 
                                <li>9 - เป็นตัวแทนอักขระตัวเลข (0-9) - ยอมให้ใส่เฉพาะตัวเลขเท่านั้น</li>
                                <li>* - เป็นตัวแทนอักขระตัวอักษรและตัวเลข (A-Z,a-z,0-9) - วิธีนี้จะยอมให้ใส่ได้ทั้งตัวอักษรและตัวเลข</li>
                            </ul>

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
th: คำตอบที่ไวต่ออักษรใหญ่เล็กเพื่อช่วยป้องกันการส่งสแปมของแบบฟอร์มของคุณ

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
th: Ninja Forms กำลังจะมีการอัพเดทครั้งใหญ่ %sเรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับคุณสมบัติใหม่ๆ ความสามารถใช้งานร่วมกันแบบย้อนกลับ และคำถามที่พบบ่อยอีกมากมาย%s

en: A simplified and more powerful form building experience.
th: ประสบการณ์การสร้างแบบฟอร์มที่ง่ายดายและทรงพลัง

en: Above Element
th: เหนือส่วนประกอบ

en: Above Field
th: ฟิลด์ด้านบน

en: Action Name
th: ชื่อการดำเนินการ

en: Action Updated
th: อัพเดทการดำเนินการแล้ว

en: Actions
th: กระทำ

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

en: Active
th: เปิดการทำงาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add Description
th: เพิ่มรายละเอียด

en: Add Form
th: เพิ่มแบบฟอร์ม

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Field
th: เพิ่มฟิลด์ใหม่

en: Add New Form
th: เพิ่มแบบฟอร์มใหม่

en: Add New Item
th: เพิ่มสินค้าใหม่

en: Add New Submission
th: เพิ่มการส่งใหม่

en: Add New Terms
th: เพิ่มคำใหม่

en: Add Operation
th: เพิ่มการดำเนินการ

en: Add Submit Button
th: เพิ่มปุ่มส่ง

en: Add Value
th: เพิ่มค่า

en: Add form actions
th: การดำเนินการเพิ่มแบบฟอร์ม

en: Add form fields
th: เพิ่มฟิลด์แบบฟอร์ม

en: Add form to this page
th: เพิ่มแบบฟอร์มในหน้าเพจนี้

en: Add new action
th: เพิ่มการดำเนินการใหม่

en: Add new field
th: เพิ่มฟิลด์ใหม่

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
th: เพิ่มผู้ตอบรับสมาชิกและเพิ่มรายการอีเมลของคุณได้มากขึ้นด้วยแบบฟอร์มการลงทะเบียนจดหมายข่าว คุณสามารถเพิ่มหรือลบฟิลด์ออกได้ตามต้องการ

en: Add-On Licenses
th: ใบอนุญาตใช้งานแอดออน

en: Add-Ons
th: ส่วนเสริม

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address 2
th: ที่อยู่ 2

en: Adds an extra class to your field element.
th: เพิ่มคลาสเพิ่มเติมให้แก่ส่วนประกอบฟิลด์

en: Adds an extra class to your field wrapper.
th: เพิ่มคลาสเพิ่มเติมให้แก่ตัวหุ้มฟิลด์

en: Admin Email
th: อีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Admin Label
th: สลากผู้ดูแลระบบ

en: Administration
th: การควบคุมเวบ

en: Advanced
th: ชั้นสูง

en: Advanced Equation
th: สมการขั้นสูง

en: Advanced Settings
th: การตั้งค่าขั้นสูง

en: Advanced Shipping
th: การจัดส่งขั้นสูง

en: After Everything
th: หลังทุกสิ่งทุกอย่าง

en: After Form
th: หลังแบบฟอร์ม

en: After Label
th: หลังฉลาก

en: Agree?
th: ยอมรับหรือไม่

en: All
th: ทั้งหมด

en: All About Forms
th: เกี่ยวกับแบบฟอร์ม

en: All Fields
th: ฟิลด์ทั้งหมด

en: All Forms
th: แบบฟอร์มทั้งหมด

en: All Items
th: รายการทั้งหมด

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
th: แบบฟอร์มปัจจุบันทั้งหมดจะยังคงอยู่ในตาราง “แบบฟอร์มทั้งหมด” ในบางกรณี แบบฟอร์มบางรายการอาจถูกทำสำเนาในระหว่างการดำเนินการ

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ลงทะเบียนกิจกรรมถัดไปของคุณได้โดยง่ายโดยการกรอกแบบฟอร์มนี้ให้เสร็จสมบูรณ์ คุณสามารถเพิ่มหรือลบฟิลด์ออกได้ตามต้องการ

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ของคุณติดต่อคุณด้วยแบบฟอร์มรายชื่อติดต่อแบบง่ายนี้ คุณสามารถเพิ่มหรือลบฟิลด์ออกได้ตามต้องการ

en: Allows rich text input.
th: ยอมห้มีอินพุตแบบ rich text

en: Allows users to choose more than one of this product.
th: ยอมให้ผู้ใช้เลือกสินค้านี้ในจำนวนที่มากกว่าหนึ่ง

en: Almost there...
th: เกือบเสร็จแล้ว...

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
th: พร้อมกับแถบ “สร้างแบบฟอร์มของคุณ” เราได้นำ “การแจ้ง” ออกเพื่อใช้ “อีเมลและการดำเนินการ” แทน วิธีนี้จะเป็นการระบุสิ่งที่สามารถทำได้ในแถบนี้ได้ชัดเจนขึ้น

en: An unexpected error occurred.
th: มีความผิดพลาดที่ไม่คาดคิดเกิดขึ้น

en: Answer
th: คำตอบ

en: Anti-Spam
th: ป้องกันสแปม

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
th: คำถามเพื่อป้องกันการสแปม (Answer = คำตอบ)

en: Anti-spam error message
th: ข้อความข้อผิดพลาดการต่อต้านสแปม

en: Antigua And Barbuda
th: Antigua and Barbuda

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
th: ตัวอักษรใดๆ ที่คุณใส่ในกล่อง “การซ่อนแบบตั้งเอง” ที่ไม่อยู่ในรายการด้านล่างจะถูกใส่โดยอัตโนมัติให้แก่ผู้ใช้เมื่อพวกเขากำลังพิมพ์และจะไม่สามารถนำออกได้

en: Append A Ninja Form
th: เพิ่มเติมแบบฟอร์ม Ninja

en: Append a Ninja Forms
th: เพิ่มเติม Ninja Forms

en: Append to Page
th: เพิ่มเข้ากับหนาเพจ

en: Apply
th: ใช้

en: Attach CSV
th: แนบ CSV

en: Attachments
th: สิ่งที่แนบมา

en: Auto-Total Fields
th: ฟิลด์ผลรวมอัตโนมัติ

en: Automatically Total Calculation Values
th: คิดค่าการคำนวณรวมทั้งหมดโดยอัตโนมัติ

en: Available
th: ยังคงไม่มีเจ้าของ

en: Available Terms
th: คำที่มีอยู่

en: Back To List
th: กลับไปยังรายการ

en: Back to list
th: กลับไปยังรายการ

en: Backup / Restore
th: สำรองข้อมูล / คืนค่า

en: Backup Ninja Forms
th: สำรองข้อมูล Ninja Forms

en: Basic Fields
th: ฟิลด์พื้นฐาน

en: Basic Settings
th: การตั้งค่าพื้นฐาน

en: Bathroom Sink
th: อ่างอาบน้ำ

en: Bcc
th: ส่งสำเนาลับถึง

en: Before Everything
th: ก่อนทุกสิ่งทุกอย่าง

en: Before Form
th: ก่อนแบบฟอร์ม

en: Before Label
th: ก่อนฉลาก

en: Before requesting help from our support team please review:
th: ก่อนร้องขอความช่วยเหลือจากทีมสนับสนุนของเรา โปรดตรวจสอบที่

en: Begin Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: Being Date
th: วันเริ่มต้น

en: Below Element
th: ใต้ส่วนประกอบ

en: Below Field
th: ฟิลด์ด้านล่าง

en: Best Contact Method?
th: วิธีการติดต่อที่ดีที่สุด

en: Best Support in the Business
th: การสนับสนุนที่ดีที่สุดในธุรกิจ

en: Better Organized Field Settings
th: การตั้งค่าฟิลด์ที่เป็นระเบียบมากขึ้น

en: Better license management
th: การบริหารใบอนุญาตใช้งานที่ดีขึ้น

en: Billing
th: ใบเสร็จ

en: Blank Forms
th: แบบฟอร์มเปล่า

en: Bosnia And Herzegowina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Brunei Darussalam
th: บรูไนดารุสซาลาม

en: Build Your Form
th: สร้างแบบฟอร์มของคุณ

en: Bulk Actions
th: การดำเนินการเป็นกลุ่ม

en: Button
th: ปุ่ม

en: Calc
th: คำนวณ

en: Calc Value
th: ค่าการคำนวณ

en: Calculation
th: การคำนวณ

en: Calculation Method
th: วิธีการคำนวณ

en: Calculation Settings
th: การตั้งค่าการคำนวณ

en: Calculation name
th: ชื่อการคำนวณ

en: Calculations
th: การคำนวณ

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
th: ส่งคืนการคำนวณด้วยการตอบสนอง AJAX ( ตอบสนอง -> ข้อมูล -> คำนวณ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
th: แคปต์ชาไม่ตรงกัน โปรดใส่ค่าที่ถูกต้องในฟิลด์แคปต์ชา

en: Card CVC Description
th: รายละเอียด CVC บัตร

en: Card CVC Label
th: ฉลาก CVC บัตร

en: Card Expiry Month Description
th: รายละเอียดเดือนที่บัตรหมดอายุ

en: Card Expiry Month Label
th: ฉลากเดือนที่บัตรหมดอายุ

en: Card Expiry Year Description
th: รายละเอียดปีที่บัตรหมดอายุ

en: Card Expiry Year Label
th: ฉลากปีที่บัตรหมดอายุ

en: Card Name Description
th: รายละเอียดชื่อบัตร

en: Card Name Label
th: ฉลากชื่อบัตร

en: Card Number
th: หมายเลขบัตร

en: Card Number Description
th: รายละเอียดหมายเลขบัตร

en: Card Number Label
th: ฉลากหมายเลขบัตร

en: Cc
th: ส่งสำเนาถึง

en: Change Value
th: เปลี่ยนค่า

en: Character(s)
th: อักขระที่เหลือ

en: Character(s) left
th: อักขระที่เหลือ

en: Characters
th: ตัวอักษร

en: Cheatin&#8217; huh?
th: คุณกำลังจะโกงอยู่หรือ?

en: Check out our documentation
th: ดูเอกสารของเรา

en: Checkbox
th: กล่องกาเครื่องหมาย

en: Checkbox List
th: รายการกล่องทำเครื่องหมาย

en: Checkboxes
th: กล่องกาเครื่องหมาย

en: Checked
th: ทำเครื่องหมาย

en: Checked Calculation Value
th: ค่าการคำนวณที่ทำเครื่องหมายแล้ว

en: City
th: เมือง

en: Class Name
th: ชื่อระดับ

en: Clear successfully completed form?
th: ล้างแบบฟอร์มที่กรอกสมบูรณ์เรียบร้อยแล้วหรือไม่

en: Collect Payment
th: รวบรวมการชำระเงิน

en: Common Fields
th: ฟิลด์ทั่วไป

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
th: สามารถสร้างสมการที่มีความซับซ้อนได้ด้วยการเพิ่มวงเล็บ: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Confirm that you are not a bot
th: ยืนยันว่าคุณไม่ใช่บ็อท

en: Congo
th: คองโก

en: Congo, The Democratic Republic Of The
th: คองโก, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

en: Contact Form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: Contact Me
th: ติดต่อฉัน

en: Contact Us
th: ติดต่อเรา

en: Container
th: ตัวรองรับ

en: Continue
th: ต่อไป

en: Cost
th: ราคา

en: Cost Dropdown
th: เมนูหล่นลงของต้นทุน

en: Cost Options
th: ตัวเลือกต้นทุน

en: Cost Type
th: ประเภทต้นทุน

en: Cote D'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

en: Could not activate license. Please verify your license key
th: ไม่สามารถเปิดใช้ใบอนุญาตใช้งาน โปรดตรวจยืนยันคีย์ใบอนุญาตใช้งาน

en: Country
th: ประเทศ

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
th: สร้างคีย์เฉพาะเพื่อระบุและตั้งเป้าฟิลด์ของคุณสำหรับการพัฒนาแบบกำหนดเอง

en: Credit Card
th: บัตรเครดิต

en: Credit Card CVC
th: CVC ของบัตรเครดิต

en: Credit Card CVV
th: หมายเลข CVV บนบัตรเครดิต

en: Credit Card Expiration
th: วันหมดอายุของบัตรเครดิต

en: Credit Card Full Name
th: ชื่อ-นามสกุลบนบัตรเครดิต

en: Credit Card Number
th: หมายเลขบัตรเครดิต

en: Credit Card Zip
th: รหัสไปรษณีย์ของบัตรเครดิต

en: Credit Card Zip Code
th: รหัสไปรษณีย์ของบัตรเครดิต

en: Credits
th: เครดิต

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
th: โครเอเชีย (ชื่อท้องถิ่น:  เครอร์วัตสกา)

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Currency Symbol
th: สัญลักษณ์สกุลเงิน

en: Current page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom CSS Class
th: คลาส CSS แบบกำหนดเอง

en: Custom CSS Classes
th: คลาส CSS แบบกำหนดเอง

en: Custom Class Names
th: ชื่อคลาสแบบกำหนดเอง

en: Custom Field Group
th: กลุ่มฟิลด์แบบกำหนดเอง

en: Custom Mask
th: การซ่อนแบบตั้งเอง

en: Custom Mask Definition
th: การกำหนดการซ่อนแบบตั้งเอง

en: Custom field deleted.
th: ลบช่องปรับแต่งแล้ว

en: Custom field updated.
th: อัปเดตช่องปรับแต่งแล้ว

en: Custom first option
th: ตัวเลือกแรกแบบกำหนดเอง

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
th: แก้ไขข้อบกพร่อง: สลับไปเป็น 2.9.x

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
th: แก้ไขข้อบกพร่อง: สลับไปเป็น 3.0.x

en: Dark
th: มืด

en: Data restored successfully!
th: คืนค่าข้อมูลเรียบร้อยแล้ว!

en: Date
th: วันที่

en: Date Created
th: วันที่สร้าง

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Date Settings
th: การตั้งค่าวันที่

en: Date Submitted
th: วันที่ส่ง

en: Date Updated
th: อัพเดทวันที่แล้ว

en: Datepicker
th: ตัวเลือกวันที่

en: De-activate
th: ปิดการเปิดใช้งาน

en: Deactivate
th: Deactivate (ปิดใช้งาน)

en: Deactivate All Licenses
th: ปิดการใช้ใบอนุญาตใช้งานทั้งหมด

en: Deactivate License
th: ปิดใช้ใบอนุญาตใช้งาน

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
th: ปิดการใช้ใบอนุญาตใช้งานส่วนขยาย Ninja Forms เป็นรายๆ ไป หรือเป็นกลุ่มจากแถบการตั้งค่า

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default Country
th: ประเทศปริยาย

en: Default Label Position
th: ตำแหน่งฉลากปริยาย

en: Default Timezone
th: โซนเวลาปริยาย

en: Default To Current Date
th: ให้ค่าปริยายเป็นวันที่ปัจจุบัน

en: Default Value
th: ค่าปริยาย

en: Default timezone is %s
th: โซนเวลาปริยายคือ %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
th: ค่าเริ่มต้นเวลาท้องถิ่นคือ %s - ซึ่งควรจะเป็น UTC

en: Defined Fields
th: ฟิลด์ที่กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Delete
th: ลบ

en: Delete (^ + D + click)
th: ลบ (^ + D + คลิก)

en: Delete Permanently
th: ลบถาวร

en: Delete this form
th: ลบออกจากแบบฟอร์มนี้

en: Delete this item permanently
th: ลบรายการถาวร

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description Content
th: เนื้อหารายละเอียด

en: Description Position
th: ตำแหน่งรายละเอียด

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
th: คุณรู้หรือไม่ว่าคุณสามารถเพิ่มการแปลงแบบฟอร์มได้ด้วยการแบ่งแบบฟอร์มออกเป็นส่วนๆ ที่เล็กกว่าและง่ายต่อการกรอกข้อมูล <p>ส่วนขยาย Multi-Part Forms สำหรับ Ninja Forms จะทำให้วิธีนี้เป็นไปอย่างรวดเร็วและง่ายดาย</p>

en: Disable Admin Notices
th: ปิดใช้ประกาศของผู้ดูแลระบบ

en: Disable Browser Autocomplete
th: ปิดการใช้การทำให้เสร็จสิ้นแบบอัตโนมัติ (Autocomplete) ของเบราว์เซอร์

en: Disable Input
th: ปิดใช้อินพุต

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
th: ปิดใช้งานโปรแกรม Rich Text Editor บนอุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Disable input?
th: ปิดใช้อินพุตหรือไม่

en: Dismiss
th: ยกเลิก

en: Display
th: การแสดงผล

en: Display Form Title
th: แสดงชื่อแบบฟอร์ม

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display Settings
th: การตั้งค่าแสดงผล

en: Display This Calculation Variable
th: แสดงตัวแปรการคำนวณนี้

en: Display Title
th: แสดงชื่อ

en: Displaying Your Form
th: การแสดงแบบฟอร์มของคุณ

en: Divider
th: เส้นแบ่งหน้าจอ

en: Do not show these terms
th: อย่าแสดงคำเหล่านี้

en: Documentation
th: เอกสารกำกับ

en: Documentation coming soon.
th: เราจะเสนอเอกสารให้ในไม่ช้านี้

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
th: มีเอกสารที่ครอบคลุมทุกสิ่งทุกอย่างตั้งแต่ %sการแก้ไขปัญหา%s ไปจนถึง %sAPI นักพัฒนา%sของเรา มีการเพิ่มเอกสารใหม่ๆ อยู่เสมอ

en: Does NOT apply to form preview.
th: ไม่ใช้กับตัวอย่างแบบฟอร์ม

en: Does apply to form preview.
th: ใช้กับตัวอย่างแบบฟอร์ม

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Download All Submissions
th: ดาวน์โหลดการส่งทั้งหมด

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Duplicate (^ + C + click)
th: ทำซ้ำ (^ + C + คลิก)

en: Duplicate Form
th: ทำสำเนาแบบฟอร์ม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Action
th: แก้ไขการดำเนินการ

en: Edit Form
th: แก้ไขแบบฟอร์ม

en: Edit Item
th: แก้ไขสินค้า

en: Edit Menu Item
th: แก้ไขรายการเมนู

en: Edit Submission
th: แก้ไขการส่ง

en: Edit this item
th: แก้ไขไอเทมนี้

en: Editing Field
th: การแก้ไขฟิลด์

en: Editing field
th: การแก้ไขฟิลด์

en: Element
th: ส่วนประกอบ

en: Email
th: อีเมล

en: Email & Actions
th: อีเมล & การดำเนินการ

en: Email Address
th: อีเมลแอดเดรส

en: Email Message
th: ข้อความอีเมล

en: Email Subscription Form
th: แบบฟอร์มการสมัครรับอีเมล

en: Email address or search for a field
th: ที่อยู่อีเมลหรือการค้นหาสำหรับฟิลด์

en: Email addresses or search for a field
th: ที่อยู่อีเมลหรือการค้นหาสำหรับฟิลด์

en: Email will appear to be from this email address.
th: อีเมลจะปรากฎว่ามาจากที่อยู่อีเมลนี้

en: Email will appear to be from this name.
th: อีเมลจะปรากฎว่ามาจากชื่อนี้

en: Emails & Actions
th: อีเมล & การดำเนินการ

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
th: ทำให้แน่ใจว่าฟิลด์สมบูรณ์ก่อนที่จะส่งแบบฟอร์ม

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
th: ใส่ข้อความที่คุณต้องการจะแสดงในฟิลด์ก่อนที่ผู้ใช้จะใส่ข้อมูลใดๆ

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
th: ใส่ฉลากของฟิลด์แบบฟอร์ม นี่คือวิธีที่ผู้ใช้จะระบุแต่ละฟิลด์

en: Enter your email address
th: ป้อนที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Environment
th: สภาพแวดล้อม

en: Equation
th: สมการ

en: Equation (Advanced)
th: สมการ (ขั้นสูง)

en: Error
th: มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้น

en: Error message given if all required fields are not completed
th: ข้อความข้อผิดพลาดที่ให้หากไม่ได้ทำฟิลด์ที่ต้องกรอกให้สมบูรณ์

en: Event Registration
th: การลงทะเบียนกิจกรรม

en: Expand Menu
th: ขยายเมนู

en: Expiration month (MM)
th: เดือนที่หมดอายุ (ดด)

en: Expiration year (YYYY)
th: ปีที่หมดอายุ (ปปปป)

en: Export
th: ส่งออก

en: Export Favorite Fields
th: ส่งออกฟิลด์ยอดนิยม

en: Export Fields
th: ส่งออกฟิลด์

en: Export Form
th: ส่งออกแบบฟอร์ม

en: Export Forms
th: ส่งออกแบบฟอร์ม

en: Export a form
th: ส่งออกแบบฟอร์ม

en: Export this item
th: ส่งออกรายการนี้

en: Extend Ninja Forms
th: ขยายความสามารถ Ninja Forms

en: FILE UPLOAD
th: อัปโหลดไฟล์

en: Failed to write file to disk.
th: การบันทึกไฟล์ล้มเหลว

en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (มัลบีนัส)

en: Favorite Fields
th: ฟิลด์ยอดนิยม

en: Favorites imported successfully.
th: นำเข้ายอดนิยมเรียบร้อยแล้ว

en: Field
th: ฟิลด์

en: Field #
th: ฟิลด์ #

en: Field ID
th: ID ฟิลด์

en: Field Key
th: คีย์ฟิลด์

en: Field Not Found
th: ไม่พบฟิลด์

en: Field Operations
th: การดำเนินการฟิลด์

en: Fields
th: ช่อง

en: Fields marked with a * are required.
th: ต้องกรอกข้อมูลในฟิลด์ทำเครื่องหมาย *

en: Fields marked with an %s*%s are required
th: ต้องกรอกฟิลด์ที่มีเครื่องหมาย %s*%s

en: File Upload Error
th: ข้อผิดพลาดในการอัพโหลดไฟล์

en: File Upload in Progress.
th: กำลังดำเนินการอัปโหลดไฟล์

en: File upload stopped by extension.
th: ไฟล์อัปโหลดหยุดลงโดยส่วนเพิ่ม

en: First Name
th: ชื่อจริง

en: Fix it.
th: แก้ไข

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
th: ตัวอย่างเช่น หากคุณมีคีย์สินค้าที่อยู่ในแบบ A4B51.989.B.43C คุณสามารถซ่อนด้วย: a9a99.999.a.99a ซึ่งจะบังคับให้ a ทั้งหมดเป็นตัวอักษรและ 9 เป็นตัวเลข

en: Form
th: ฟอร์ม

en: Form Default
th: แบบฟอร์มปริยาย

en: Form Deleted
th: ลบแบบฟอร์มแล้ว

en: Form Fields
th: ฟิลด์แบบฟอร์ม

en: Form Imported Successfully.
th: นำเข้าแบบฟอร์มเรียบร้อยแล้ว

en: Form Key
th: คีย์แบบฟอร์ม

en: Form Not Found
th: ไม่พบรายการสินค้า

en: Form Preview
th: ตัวอย่างแบบฟอร์ม

en: Form Settings Saved
th: บันทึกการตั้งค่าแบบฟอร์มแล้ว

en: Form Submissions
th: การส่งแบบฟอร์ม

en: Form Template Import Error.
th: ข้อผิดพลาดการนำเข้าแบบฟอร์มเทมเพลต

en: Form Title
th: ชื่อแบบฟอร์ม

en: Form with Calculations
th: แบบฟอร์มที่มีการคำนวณ

en: Format
th: รูปแบบ

en: Forms Deleted
th: ลบแบบฟอร์มแล้ว

en: Forms Per Page
th: แบบฟอร์มต่อหนึ่งหน้าเพจ

en: France, Metropolitan
th: ฝรั่งเศส, มหานคร

en: Friday, November 18, 2019
th: วันศุกร์ 18 พฤศจิกายน 2019

en: From Address
th: ที่อยู่ผู้ส่ง

en: From Name
th: ชื่อผู้ส่ง

en: Full Changelog
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงฉบับเต็ม

en: Full screen
th: เต็มหน้าจอ

en: General
th: ทั่วไป

en: General Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Get Help
th: รับความช่วยเหลือ

en: Get More Actions
th: รับการดำเนินการเพิ่มเติม

en: Get More Types
th: รับประเภทเพิ่มเติม

en: Get Some Help
th: ขอรับความช่วยเหลือ

en: Get Support
th: รับการสนับสนุน

en: Get System Report
th: ดูรายงานของ System

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
th: ขอรับคีย์เว็บไซต์สำหรับโดเมนของคุณด้วยการลงทะเบียน %sที่นี่%s

en: Get started by adding your first form field.
th: เริ่มต้นโดยการเพิ่มฟิลด์แบบฟอร์มของคุณก่อน

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
th: เริ่มต้นโดยการเพิ่มฟิลด์แบบฟอร์มของคุณก่อน เพียงแค่คลิกเครื่องหมายบวก และเลือกการดำเนินการที่คุณต้องการ เพียงแค่นี้

en: Getting Started
th: การเริ่มต้น

en: Getting started with Ninja Forms
th: เริ่มต้นใช้งานกับ Ninja Forms

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
th: มอบชื่อให้แก่แบบฟอร์มของคุณ นี่คือวิธีที่คุณจะหาแบบฟอร์มเจอในภายหลัง

en: Go
th: ไป

en: Go get a life, script kiddies
th: ความพยายามของคุณล้มเหลว

en: Go to Forms
th: ไปยังแบบฟอร์ม

en: Go to Ninja Forms
th: ไปที่ Ninja Forms

en: Go to the first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to the last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Go to the next page
th: ไปหน้าต่อไป

en: Go to the previous page
th: ไปหน้าก่อนหน้า

en: Growing Documentation
th: เอกสารที่กำลังเติบโตขึ้น

en: Half screen
th: ครึ่งหน้าจอ

en: Heard And Mc Donald Islands
th: เกาะเฮิร์ดและหมู่เกาะแมกดอนัลด์

en: Hello, Ninja Forms!
th: สวัสดี แบบฟอร์ม Ninja!

en: Help
th: วิธีใช้

en: Help Text
th: ข้อความการช่วยเหลือ

en: Help Text Here
th: ข้อความช่วยเหลือที่นี่

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Hidden Field
th: ฟิลด์ที่ซ่อน

en: Hide Label
th: ซ่อนป้ายชื่อ

en: Hide This
th: ซ่อนสิ่งนี้

en: Hide successfully completed form?
th: ซ่อนแบบฟอร์มที่กรอกสมบูรณ์เรียบร้อยแล้วหรือไม่

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
th: คำบอกใบ้: รหัสผ่านควรมีความยาวอย่างน้อยเจ็ดตัวอักษร เพื่อทำให้รหัสผ่านแข็งแกร่งมากขึ้น ให้ใช้ทั้งตัวพิมพ์เล็กและตัวพิมพ์ใหญ่ ตัวเลข และอักขระพิเศษ เช่น ! “ ? $ % ^ &amp; )

en: Holy See (Vatican City State)
th: สันตะสำนัก (นครรัฐวาติกัน)

en: Home URL
th: URL หน้าหลักเว็บ

en: Honeypot Error
th: ข้อผิดพลาดฮันนีพอต

en: Honeypot error message
th: ข้อความข้อผิดพลาด Honeypot

en: Host Name
th: ชื่อโฮสต์

en: How's It Going?
th: เป็นอย่างไรบ้าง

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
th: หากเปิดใช้ “ข้อความรายละเอียด” จะมีเครื่องหมายคำถาม %s อยู่ถัดจากฟิลด์อินพุต เลื่อนเมาส์เหนือเครื่องหมายคำถามนี้จะแสดงข้อความรายละเอียด

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
th: หากเปิดใช้ “ข้อความการช่วยเหลือ” จะมีเครื่องหมายคำถาม %s อยู่ถัดจากฟิลด์อินพุต เลื่อนเมาส์เหนือเครื่องหมายคำถามนี้จะแสดงข้อความการช่วยเหลือ

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
th: หากทำเครื่องหมายกล่องนี้ ข้อมูล Ninja Forms ทั้งหมดจะถูกลบออกจากฐานข้อมูลในช่วงการลบ %sจะไม่สามารถกู้คืนข้อมูลการส่งและแบบฟอร์มทั้งหมดได้%s

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมาย Ninja Forms จะล้างค่าของแบบฟอร์มหลังจากที่ได้ส่งแบบฟอร์มเรียบร้อยแล้ว

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมาย Ninja Forms จะซ่อนแบบฟอร์มหลังจากที่ได้ส่งแบบฟอร์มเรียบร้อยแล้ว

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมายไว้ Ninja Forms จะส่งสำเนาของแบบฟอร์มนี้ (และข้อความใดๆ ที่แนบมาด้วย) ไปยังที่อยู่นี้

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมายไว้ Ninja Forms จะตรวจสอบยืนยันอินพุตนี้เป็นที่อยู่อีเมล

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมายไว้ ทั้งกล่องข้อความรหัสผ่านและใส่รหัสผ่านอีกครั้งจะถูกแสดง

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
th: หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมายไว้ คอลัมน์นี้ในตารางการส่งจะเรียงลำดับตามตัวเลข

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
th: หากคุณเป็นบุคคลและเห็นฟิลด์นี้ โปรดปล่อยให้ว่างไว้

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
th: หากคุณเป็นบุคคลที่มองเห็นฟิลด์นี้ โปรดทิ้งว่างไว้

en: If you are a human, please slow down.
th: หากคุณเป็นบุคคล โปรดทำให้ช้าลง

en: If you leave the box empty, no limit will be used
th: หากคุณปล่อยให้กล่องนี้ว่าง จะใช้ ไม่มีข้อจำกัด

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
th: หากคุณเลือกที่จะเข้าร่วม บางข้อมูลเกี่ยวกับการติดตั้งแบบฟอร์ม Ninja ของคุณจะถูกส่งไปยัง NinjaForms.com (ไม่ได้รวมไว้ในการส่งของคุณ)

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
th: หากคุณข้ามขั้นตอนนี้ ก็ไม่มีผลกระทบใดๆ! ฟอร์ม Ninja ยังคงทำงานได้ดี

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
th: หากคุณต้องการส่งค่าว่างเปล่าหรือคำนวณ คุณควรใช้ ‘’

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
th: หากคุณต้องการให้แบบฟอร์มแจ้งให้คุณทราบทางอีเมลเมื่อผู้ใช้คลิกส่ง คุณสามารถกำหนดค่าเหล่านั้นได้ที่แถบนี้ คุณสามารถสร้างอีเมลในจำนวนที่ไม่จำกัดได้ รวมถึงอีเมลที่ถูกส่งไปยังผู้ใช้ที่ได้กรอกแบบฟอร์ม

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
th: หากแบบฟอร์มของคุณ “หายไป” หลังจากที่อัพเดทเป็น 2.9 ปุ่มนี้จะพยายามแปลงแบบฟอร์มเก่าของคุณกลับคืนมาเพื่อแสดงใน 2.9  แบบฟอร์มปัจจุบันทั้งหมดจะยังคงอยู่ในตาราง “แบบฟอร์มทั้งหมด”

en: Import
th: นำเข้า

en: Import / Export
th: การนำเข้า / การส่งออก

en: Import / Export Submissions
th: นำเข้า / ส่งออกการส่ง

en: Import Favorite Fields
th: นำเข้าฟิลด์ยอดนิยม

en: Import Favorites
th: นำเข้ายอดนิยม

en: Import Fields
th: นำเข้าฟิลด์

en: Import Form
th: นำเข้าแบบฟอร์ม

en: Import Forms
th: นำเข้าแบบฟอร์ม

en: Import List Items
th: นำเข้ารายการ

en: Import a form
th: นำเข้าแบบฟอร์ม

en: Import/Export
th: การนำเข้า/การส่งออก

en: Improved clarity
th: ความชัดเจนที่ปรับปรุงให้ดีขึ้น

en: Include in the auto-total? (If enabled)
th: รวมไว้ในผลรวมอัตโนมัติหรือไม่ (หากเปิดใช้)

en: Incorrect Answer
th: คำตอบไม่ถูกต้อง

en: Increase Conversions
th: เพิ่มการแปลง

en: Input Mask
th: ซ่อนอินพุต

en: Insert
th: ใส่

en: Insert All Fields
th: แทรกฟิลด์ทั้งหมด

en: Insert Field
th: แทรกฟิลด์

en: Insert Link
th: แทรกลิงก์

en: Insert Media
th: แทรกสื่อ

en: Inside Element
th: ภายในส่วนประกอบ

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Installed Plugins
th: ปลั๊กอินที่ถูกติดตั้งอยู่

en: Interest Groups
th: กลุ่มความสนใจ

en: Invalid Form Upload.
th: แบบฟอร์มที่อัปโหลดไม่ถูกต้อง

en: Invalid form id
th: หมายเลขแบบฟอร์มไม่ถูกต้อง

en: Iran (Islamic Republic Of)
th: อิหร่าน (สาธารณรัฐอิสลาม)

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Is this an email address?
th: นี่คือที่อยู่อีเมลหรือไม่

en: It's that easy. Or...
th: เพียงแค่นี้ หรือ...

en: JavaScript disabled error message
th: ข้อความข้อผิดพลาด JavaScript ที่ถูกปิดใช้งาน

en: Just click here and select the fields you want.
th: เพียงคลิกที่นี่และเลือกฟิลด์ที่คุณต้องการ

en: Key
th: คีย์

en: Korea, Democratic People's Republic Of
th: เกาหลี, สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชน

en: Korea, Republic Of
th: เกาหลี, สาธารณรัฐ

en: Label
th: เครื่องหมายการค้า

en: Label Here
th: ฉลากที่นี่

en: Label Name
th: ชื่อของป้ายชื่อ

en: Label Position
th: ตำแหน่งฉลาก

en: Label used when viewing and exporting submissions.
th: ฉลากที่ใช้เมื่อดูและส่งออกการส่ง

en: Labels
th: ฉลาก

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
th: ภาษาที่ใช้โดย reCAPTCHA. ในการขอรับรหัสสำหรับภาษาของคุณ ให้คลิก %sที่นี่%s

en: Lao People's Democratic Republic
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Layout Elements
th: ส่วนประกอบรูปแบบ

en: Layout Fields
th: ฟิลด์รูปแบบ

en: Learn More
th: ศึกษาเพิ่มเติม

en: Learn More About Multi-Part Forms
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ Multi-Part Forms

en: Learn More About Save Progress
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ Save Progress

en: Left of Element
th: ทางซ้ายของส่วนประกอบ

en: Left of Field
th: ฟิลด์ด้านซ้าย

en: Libyan Arab Jamahiriya
th: สาธารณรัฐสังคมนิยมประชาชนอาหรับลิเบีย

en: Licenses
th: ใบอนุญาต

en: Light
th: สว่าง

en: Limit Input to this Number
th: จำกัดอินพุตให้อยู่ภายในตัวเลขนี้

en: Limit Reached Message
th: ข้อความแจ้งถึงจำนวนจำกัด

en: Limit Submissions
th: จำกัดการส่ง

en: Limit input to this number
th: จำกัดอินพุตให้อยู่ภายในตัวเลขนี้

en: List
th: รายการ

en: List Field Mapping
th: การแม็พฟิลด์รายการ

en: List Type
th: ประเภทรายการ

en: Lists
th: รายการ

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Logged In
th: ล๊อกอิน

en: Long Form -
th: ฟอร์มแบบยาว

en: Macau
th: มาเก๊า

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
th: มาซิโดเนีย, อดีตสาธารณรัฐยูโกสลาฟ

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
th: จัดการกับคำขอการเสนอราคาได้จากเว็บไซต์ของคุณได้โดยง่ายด้วยเทมเพลตนี้ คุณสามารถเพิ่มหรือลบฟิลด์ออกได้ตามต้องการ

en: Max
th: สูงสุด

en: Max Input Nesting Level
th: ระดับการซ้อนอินพุตสูงสุด

en: Maximum Value
th: ค่าสูงสุด

en: Maybe Later
th: อาจทำทีหลัง

en: Medium
th: กลาง

en: Message
th: ข้อความ

en: Message Labels
th: ฉลากข้อความ

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
th: ข้อความที่แสดงให้ผู้ใช้เห็นหากกล่องทำเครื่องหมาย “ล็อคอิน” ถูกทำเครื่องหมายไว้และผู้ใช้ไม่ได้ล็อคอิน

en: Micronesia, Federated States Of
th: ไมโครนีเซีย, สหพันธรัฐ

en: Migrations and Mock Data complete.
th: การย้ายและการสำรองข้อมูลเสร็จสิ้นแล้ว

en: Min
th: ต่ำสุด

en: Minimum Value
th: ค่าต่ำสุด

en: Miscellaneous Fields
th: ฟิลด์จิปาถะ

en: Mismatch
th: ไม่ตรงกัน

en: Missing a temporary folder.
th: ไม่มีโฟลเดอร์ชั่วคราว

en: Mock Email Action
th: การดำเนินการสำรองข้อมูลอีเมล

en: Mock Save Action
th: ดำเนินการบันทึกการสำรองข้อมูล

en: Mock Success Message Action
th: ข้อความการดำเนินการสำรองข้อมูลสำเร็จเรียบร้อย

en: Modified on
th: แก้ไขเมื่อ

en: Moldova, Republic Of
th: มอลโดวา, สาธารณรัฐ

en: More to come
th: มีคุณสมบัติอีกมากที่จะมีตามมา

en: Move this item to the Trash
th: ย้ายไปถังขยะ

en: Mult-Select
th: เลือกหลายรายการ

en: Multi Product - Choose Many
th: สินค้าหลายรายการ - เลือกหลายรายการ

en: Multi Product - Choose One
th: สินค้าหลายรายการ - เลือกหนึ่งรายการ

en: Multi Product - Dropdown
th: สินค้าหลายชิ้น - แบบหล่นลง

en: Multi-Select
th: เลือกหลายรายการ

en: Multi-Select Box Size
th: ขนาดกล่องแบบเลือกหลายรายการ

en: Multiple
th: หลาย

en: My First Calculation
th: การคำนวณครั้งแรกของฉัน

en: My Second Calculation
th: การคำนวณครั้งที่สองของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: Name on the card
th: ชื่อบนบัตร

en: Name or fields
th: ชื่อหรือฟิลด์

en: Need Help?
th: ต้องการความช่วยเหลือหรือไม่

en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์แอนทิลลีส

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
th: ไม่เห็นประกาศของผู้ดูแลระบบบนแดชบอร์ดจาก Ninja Forms อีกต่อไป นำเครื่องหมายออกเพื่อดูประกาศอีกครั้ง

en: New Action
th: การดำเนินการใหม่

en: New Builder Tab
th: แถบโปรแกรมสร้างใหม่

en: New Item
th: รายการใหม่

en: New Submission
th: การส่งใหม่

en: Newsletter Sign Up Form
th: แบบฟอร์มการลงทะเบียนจดหมายข่าว

en: Ninja Form Settings
th: การตั้งค่าแบบฟอร์ม Ninja

en: Ninja Forms
th: แบบฟอร์ม Ninja

en: Ninja Forms - Processing
th: Ninja Forms - การดำเนินการ

en: Ninja Forms Changelog
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง Ninja Forms

en: Ninja Forms Dev
th: แบบฟอร์ม Ninja Dev

en: Ninja Forms Documentation
th: เอกสาร Ninja Forms

en: Ninja Forms Processing
th: การดำเนินการ Ninja Forms

en: Ninja Forms Submission
th: การส่งแบบฟอร์ม Ninja

en: Ninja Forms System Status
th: สถานะระบบ Ninja Forms

en: Ninja Forms THREE documentation
th: เอกสารกำกับสามฉบับของแบบฟอร์ม Ninja

en: Ninja Forms Upgrade
th: การอัพเกรด Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrade Processing
th: การดำเนินการการอัพเดท Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrades
th: การอัพเกรด Ninja Forms

en: Ninja Forms Version
th: เวอร์ชันของ Ninja Forms

en: Ninja Forms Widget
th: วิดเจ็ท Ninja Forms

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
th: Ninja Forms ยังมีมาพร้อมกับฟังก์ชันแม่แบบที่เรียบง่ายที่สามารถวางลงในไฟล์แม่แบบ php ได้โดยตรง %s

en: Ninja Forms basic help goes here.
th: ความช่วยเหลือพื้นฐานของ Ninja Forms อยู่ที่นี่

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งาน Ninja ทางเครือข่ายได้ โปรดไปที่แดชบอร์ดของแต่ละเว็บไซต์เพื่อเปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
th: Ninja Forms ได้ทำการอัพเกรดที่มีอยู่ทั้งหมดเรียบร้อยแล้ว!

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
th: Ninja Forms ได้รับการสร้างขึ้นโดยทีมนักพัฒนาทั่วโลกที่มุ่งมั่นที่จะให้ปลั๊กอินการสร้างแบบฟอร์ม #1 แก่ชุมชน WordPress

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
th: Ninja Forms ต้องดำเนินการการอัพเกรด %s รายการ อาจใช้เวลาสองสามนาทีจึงจะเสร็จสมบูรณ์ %sเริ่มการอัพเกรด%s

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
th: Ninja Forms ต้องอัพเกรดการตั้งค่าอีเมลของคุณ ให้คลิก %sที่นี่%s เพื่อเริ่มการอัพเกรด

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
th: Ninja Forms ต้องอัพเกรดตารางการส่ง ให้คลิก %sที่นี่%s เพื่อเริ่มการอัพเกรด

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
th: Ninja Forms ต้องอัพเกรดการแจ้งแบบฟอร์มของคุณ ให้คลิก %sที่นี่%s เพื่อเริ่มการอัพเกรด

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
th: Ninja Forms ต้องอัพเกรดการตั้งค่าแบบฟอร์มของคุณ ให้คลิก %sที่นี่%s เพื่อเริ่มการอัพเกรด

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
th: Ninja Forms จะเสนอวิดเจ็ทที่คุณสามารถวางไว้ในพื้นที่สำหรับวิดเจ็ทใดๆ ของเว็บไซต์ของคุณ แล้วเลือกว่าแบบฟอร์มใดที่คุณต้องการแสดงในพื้นที่ว่างนั้น

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
th: รหัสย่อของแบบฟอร์ม Ninja ใช้โดยไม่ต้องระบุแบบฟอร์ม

en: No
th: ไม่ใช่

en: No Action Specified...
th: ไม่ได้ระบุการดำเนินการ...

en: No Favorite Fields Found
th: ไม่พบฟิลด์ยอดนิยมใดๆ

en: No Fields Found.
th: ไม่พบฟิลด์ใดๆ

en: No Submissions Found
th: ไม่พบการส่ง

en: No Submissions Found In The Trash
th: ไม่พบการส่งในถังขยะ

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
th: ไม่มีคำสำหรับอนุกรมวิธานนี้ %sเพิ่มคำ%s

en: No file was uploaded.
th: ไม่มีไฟล์ถูกอัปโหลด

en: No forms found.
th: ไม่พบแบบฟอร์ม

en: No taxonomy selected.
th: ไม่ได้เลือกอนุกรมวิธานใดๆ

en: No valid changelog was found.
th: ไม่พบบันทึกการเปลี่ยนแปลงที่ถูกต้อง

en: None
th: ไม่มี

en: Not Logged-In Message
th: ข้อความแจ้งไม่ได้ล็อคอิน

en: Not Yet
th: ยังไม่เสร็จ

en: Not found in Trash
th: ไม่พบในถังขยะ

en: Note
th: หมายเหตุ

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
th: สามารถแก้ไขข้อความหมายเหตุได้ในการตั้งค่าขั้นสูงของฟิลด์หมายเหตุด้านล่าง

en: Notice: JavaScript is required for this content.
th: โปรดทราบ: ต้องมี JavaScript สำหรับเนื้อหานี้

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
th: โปรดทราบ: ใช้ชอร์ตโค้ดของ Ninja Forms โดยไม่ได้ระบุแบบฟอร์ม

en: Number
th: ตัวเลข

en: Number Max Error
th: ข้อผิดพลาดตัวเลขสูงสุด

en: Number Min Error
th: ข้อผิดพลาดตัวเลขต่ำสุด

en: Number Options
th: ตัวเลือกสำหรับตัวเลข

en: Number of Stars
th: จำนวนดาว

en: Number of decimal places.
th: จำนวนของตำแหน่งทศนิยม

en: Number of seconds for countdown
th: จำนวนวินาทีสำหรับการนับถอยหลัง

en: Number of seconds for the countdown
th: จำนวนวินาทีสำหรับการนับถอยหลัง

en: Number of seconds for timed submit.
th: จำนวนวินาทีสำหรับการส่งแบบจำกัดเวลา

en: Number of stars
th: จำนวนดาว

en: One
th: หนึ่ง

en: One email address or field
th: ที่อยู่อีเมลเดียวหรือฟิลด์เดียว

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
th: ขออภัย! แอดออนนั้นยังไม่สามารถใช้งานร่วมกับ Ninja Forms THREE ได้ %sเรียนรู้เพิ่มเติม%s

en: Open in new window
th: เปิดในหน้าต่างใหม่

en: Operations and Fields (Advanced)
th: การดำเนินการและฟิลด์ (ขั้นสูง)

en: Opinionated Styles
th: สไตล์มั่นใจ

en: Option One
th: ตัวเลือกหนึ่ง

en: Option Three
th: ตัวเลือกสาม

en: Option Two
th: ตัวเลือกสอง

en: Options
th: การตั้งค่า

en: Organizer
th: ผู้จัด

en: Our Scope of Support
th: ขอบเขตการสนับสนุนของเรา

en: Output calculation as
th: แสดงผลการคำนวณเป็น

en: PHP Post Max Size
th: ขนาดโพสท์ PHP ใหญ่สุด

en: PHP Time Limit
th: เวลาจำกัดของ PHP

en: PHP Version
th: PHP รุ่น

en: PUBLISH
th: เผยแพร่

en: Palau
th: ปาเลา

en: Paragraph Text
th: ข้อความย่อหน้า

en: Parent Item:
th: รายการหลัก:

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password Confirm
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Password Mismatch Label
th: ฉลากรหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Passwords do not match
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Payment Fields
th: ฟิลด์การชำระเงิน

en: Payment Gateways
th: ผู้ให้บริการด้านการชำระเงิน

en: Payment Total
th: การชำระเงินรวมทั้งหมด

en: Permission Denied
th: สิทธิ์ถูกปฏิเสธ

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone - (555) 555-5555
th: โทรศัพท์ - (555) 555-5555

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
th: วาง %s ในพื้นที่ใดๆ ที่ยอมรับชอร์ตโค้ดเพื่อแสดงแบบฟอร์มของคุณได้ทุกที่ที่คุณพอใจ แม้แต่ตรงกลางของหน้าเพจหรือเนื้อหาของโพสต์

en: Plain Text
th: ข้อความธรรมดา

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
th: โปรด %sติดต่อฝ่ายสนับสนุน%s ด้วยข้อผิดพลาดที่เห็นด้านบน

en: Please answer the anti-spam question correctly.
th: โปรดตอบคำถามป้องกันการสแปมให้ถูกต้อง

en: Please check required fields.
th: โปรดตรวจดูฟิลด์ที่ต้องกรอก

en: Please complete the captcha field
th: โปรดกรอกฟิลด์แคปต์ชาให้สมบูรณ์

en: Please complete the recaptcha
th: โปรดกรอก recaptcha ให้สมบูรณ์

en: Please correct errors before submitting this form.
th: โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดก่อนที่จะส่งแบบฟอร์มนี้

en: Please ensure all required fields are completed.
th: โปรดแน่ใจว่าได้กรอกข้อมูลลงในทุกช่องที่จำเป็นแล้ว

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
th: โปรดใส่ข้อความที่คุณต้องการให้แสดงเมื่อแบบฟอร์มนี้มาถึงจำนวนจำกัดของการส่ง และจะไม่ยอมรับการส่งใหม่

en: Please enter a valid email address
th: กรุณากรอกอีเมลให้ถูกต้อง

en: Please enter a valid email address!
th: โปรดป้อนที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง!

en: Please enter a valid email address.
th: โปรดป้อนที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Please help us improve Ninja Forms!
th: โปรดช่วยเราปรับปรุงแบบฟอร์ม Ninja!

en: Please include this information when requesting support:
th: โปรดให้ข้อมูลนี้เมื่อขอการสนับสนุน:

en: Please increment by
th: โปรดเพิ่มขึ้นทุกๆ

en: Please leave the spam field blank.
th: โปรดเว้นว่างช่องสแปม

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
th: ทำให้แน่ใจว่าคุณได้ใส่คีย์เว็บไซต์และคีย์ความลับอย่างถูกต้อง

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
th: โปรดจัดอันดับ %sNinja Forms%s %s บน %sWordPress.org%s เพื่อช่วยเราทำให้ปลั๊กอินนี้ฟรี  ด้วยความขอบคุณจากทีม WP Ninjas!

en: Please select a form to view submissions
th: โปรดเลือกแบบฟอร์มเพื่อดูการส่ง

en: Please select a form.
th: โปรดเลือกแบบฟอร์ม

en: Please select a valid exported form file.
th: โปรดเลือกไฟล์แบบฟอร์มที่ถูกต้อง

en: Please select a valid favorite fields file.
th: โปรดเลือกไฟล์ฟิลด์ยอดนิยมที่ถูกต้อง

en: Please select favorite fields to export.
th: โปรดเลือกฟิลด์ยอดนิยมเพื่อส่งออก

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
th: โปรดใช้ตัวดำเนินการเหล่านี้: + - * / คุณสมบัตินี้เป็นคุณสมบัติขั้นสูง ระวังการหารด้วย 0

en: Please wait %n seconds
th: โปรดรอ %n วินาที

en: Please wait to submit the form.
th: โปรดรอเพื่อส่งแบบฟอร์ม

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Populate this with the taxonomy
th: เติมเต็มส่วนนี้ด้วยอนุกรมวิธาน

en: Post
th: โพส

en: Post / Page ID (If available)
th: โพสต์ / ID หน้าเพจ (หากมี)

en: Post / Page Title (If available)
th: โพสต์ / ชื่อหน้าเพจ (หากมี)

en: Post / Page URL (If available)
th: โพสต์ / URL หน้าเพจ (หากมี)

en: Post Creation
th: การสร้างโพสต์

en: Post ID
th: ID โฟสต์

en: Post Title
th: หัวข้อเรื่อง

en: Post URL
th: URL ของเรื่อง

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Preview Changes
th: แสดงตัวอย่างการเปลี่ยนแปลง

en: Preview Form
th: ดูตัวอย่างแบบฟอร์ม

en: Preview does not exist.
th: ไม่มีตัวอย่าง

en: Price
th: ราคา

en: Price:
th: ราคา

en: Pricing Fields
th: ฟิลด์การกำหนดราคา

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: Processing Label
th: ฉลากการประมวลผล

en: Processing Submission Label
th: ฉลากกำลังประมวลผลการส่ง

en: Product
th: สินค้า

en: Product (quanitity included)
th: ผลิตภัณฑ์ (รวมจำนวนเอาไว้)

en: Product (seperate quantity)
th: ผลิตภัณฑ์ (แยกจำนวนออก)

en: Product A
th: ผลิตภัณฑ์ A

en: Product B
th: ผลิตภัณฑ์ B

en: Product Form (Inline Quantity)
th: แบบฟอร์มผลิตภัณฑ์ (จำนวนเดียวกัน)

en: Product Form (Multiple Products)
th: แบบฟอร์มผลิตภัณฑ์ (หลายผลิตภัณฑ์)

en: Product Form (with Quantity Field)
th: แบบฟอร์มผลิตภัณฑ์ (ที่มีฟิลด์จำนวน)

en: Product Type
th: ประเภทสินค้า

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
th: ชื่อเชิงโปรแกรมที่สามารถใช้เพื่ออ้าอิงถึงแบบฟอร์มนี้

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Purchase
th: สั่งซื้อ

en: Quantity
th: ปริมาณ

en: Quantity for Product A
th: จำนวนของผลิตภัณฑ์ A

en: Quantity for Product B
th: จำนวนของผลิตภัณฑ์ B

en: Quantity:
th: จำนวน:

en: Query String
th: สตริงการค้นหา

en: Query Strings
th: สตริงการค้นหา

en: Querystring Variable
th: ตัวแปร Querystring

en: Question
th: คำถาม

en: Question Position
th: ตำแหน่งของคำถาม

en: Quote Request
th: คำขอการเสนอราคา

en: Radio
th: วิทยุ

en: Radio List
th: รายการปุ่มทางเลือก

en: Re-enter Password
th: รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: Re-enter Password Label
th: ฉลากใส่รหัสผ่านอีกครั้ง

en: Really deactivate all licenses?
th: ปิดการใช้ใบอนุญาตใช้งานทั้งหมดจริงหรือไม่

en: Redirect
th: เปลี่ยนเส้นทาง

en: Remove
th: ลบ

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
th: นำข้อมูล Ninja Forms ทั้งหมดออกเมื่อยกเลิกการติดตั้งหรือไม่

en: Remove Value
th: นำค่าออก

en: Remove all Ninja Forms data
th: นำข้อมูล Ninja Forms ทั้งหมดออก

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
th: นำฟิลด์นี้ออกหรือไม่ แบบฟอร์มจะถูกนำออกแม้ว่าคุณจะไม่ได้บันทึก

en: Reply To
th: ตอบกลับถึง

en: Require user to be logged in to view form?
th: กำหนดให้ลูกค้าต้องล็อคอินเพื่อดูแบบฟอร์มหรือไม่

en: Required
th: จำเป็น

en: Required Field
th: ช่องข้อมูลที่ต้องการ

en: Required Field Error
th: ข้อผิดพลาดฟิลด์ที่ต้องกรอก

en: Required Field Label
th: ฉลากฟิลด์ที่ต้องกรอก

en: Required field symbol
th: สัญลักษณ์ฟิลด์ที่ต้องกรอก

en: Reset Form Conversion
th: รีเซ็ตการแปลงแบบฟอร์ม

en: Reset Forms Conversion
th: รีเซ็ตการแปลงแบบฟอร์ม

en: Reset the form conversion process for v2.9+
th: รีเซ็ตกระบวนการแปลงแบบฟอร์มสำหรับ v2.9+

en: Restore
th: เรียกคืน

en: Restore Ninja Forms
th: คืนค่า Ninja Forms

en: Restore this item from the Trash
th: เรียกคืนรายการจากถังขยะ

en: Restriction Settings
th: การตั้งค่าข้อจำกัด

en: Restrictions
th: ข้อจำกัด

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
th: จำกัดชนิดของอินพุตที่ผู้ใช้สามารถใส่ลงในฟิลด์นี้

en: Return to Ninja Forms
th: กลับไปยัง Ninja Forms

en: Rich Text Editor (RTE)
th: โปแกรมแก้ไข Rich Text (RTE)

en: Right of Element
th: ทางขวาของส่วนประกอบ

en: Right of Field
th: ฟิลด์ด้านขวา

en: Rollback
th: ย้อนกลับ

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
th: ย้อนกลับไปยังรีลีสล่าสุดของ 2.9.x

en: Rollback to v2.9.x
th: ย้อนกลับไปเป็น v2.9.x

en: Russian Federation
th: สหพันธรัฐรัสเซีย

en: SOAP Client
th: ไคลเอนต์ SOAP

en: Saint Kitts And Nevis
th: Saint Kitts and Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
th: Saint Vincent and the Grenadines

en: Sao Tome And Principe
th: เซาตูเมและปรินซีปี

en: Save
th: บันทึก

en: Save & Activate
th: บันทึกและเปิดใช้งาน

en: Save Field Settings
th: บันทึกการตั้งค่าฟิลด์

en: Save Form
th: บันทึกแบบฟอร์ม

en: Save Options
th: ตัวเลือกการบันทึก

en: Save Settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save Submission
th: บันทึกการส่ง

en: Saved
th: บันทึกแล้ว

en: Saved Fields
th: ฟิลด์ที่บันทึกไว้

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Search Item
th: ค้นหารายการ

en: Search Submissions
th: ค้นหาการส่ง

en: Select
th: เลือก

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select List
th: เลือกรายการ

en: Select a field or type to search
th: เลือกฟิลด์หรือประเภทเพื่อค้นหา

en: Select a file
th: เลือกไฟล์

en: Select a form
th: เลือกแบบฟอร์ม

en: Select a form or type to search
th: เลือกแบบฟอร์มหรือประเภทเพื่อค้นหา

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
th: เลือกจำนวนของการส่งที่แบบฟอร์มนี้จะยอมรับ เว้นว่างไว้สำหรับจำนวนไม่จำกัด

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
th: เลือกตำแหน่งของฉลากที่สัมพันธ์กับส่วนประกอบฟิลด์

en: Selected
th: ที่ถูกเลือก

en: Selected Value
th: ค่าที่เลือกไว้

en: Send
th: ส่ง

en: Send a copy of the form to this address?
th: ส่งสำเนาแบบฟอร์มไปยังที่อยู่นี้หรือไม่

en: Server IP Address
th: ที่อยู่ IP เซิร์ฟเวอร์

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings Saved
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Shipping
th: การจัดส่ง

en: Shortcode
th: รหัสแบบสั้น

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
th: ควรใส่เป็นเปอร์เซ็นต์ เช่น 8.25%, 4%

en: Show Help Text
th: แสดงข้อความการช่วยเหลือ

en: Show Media Upload Button
th: แสดงปุ่มอัพโหลดสื่อ

en: Show More
th: แสดงเพิ่มเติม

en: Show Password Strength Indicator
th: แสดงตัวชี้ความแข็งแกร่งรหัสผ่าน

en: Show Rich Text Editor
th: แสดงโปรแกรม Rich Text Editor

en: Show This
th: แสดงสิ่งนี้

en: Show list item values
th: แสดงค่ารายการ

en: Shown to users as a hover.
th: แสดงให้ผู้ใช้เห็นเป็นแบบลอยอยู่

en: Single
th: เดี่ยว

en: Single Checkbox
th: กล่องทำเครื่องหมายเดียว

en: Single Cost
th: ต้นทุนเดียว

en: Single Line Text
th: ข้อความแบบบรรทัดเดียว

en: Single Product (default)
th: สินค้าเดียว (ปริยาย)

en: Site URL
th: URL เว็บ

en: Slovakia (Slovak Republic)
th: สโลวาเกีย (สาธารณรัฐสโลวัก)

en: Snail Mail
th: เมล์หอยทาก

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
th: ดังนั้น หากคุณต้องการสร้างการซ่อนสำหรับหมายเลขประกันสังคมของอเมริกา คุณจะพิมพ์ 999-99-9999 ลงในกล่อง

en: Sort as Numeric
th: เรียงลำดับเป็นตัวเลข

en: Sort as numeric
th: เรียงลำดับเป็นตัวเลข

en: South Georgia, South Sandwich Islands
th: เกาะเซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: Spam Answer
th: คำตอบปองกันสแปม

en: Spam Question
th: คำถามป้องกันสแปม

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
th: ระบุการดำเนินการและฟิลด์ (ขั้นสูง)

en: St. Helena
th: เซนต์เฮเลนา

en: St. Pierre And Miquelon
th: แซงปีแยร์และมิเกอลง

en: Standard Fields
th: ฟิลด์มาตรฐาน

en: Star Rating
th: จัดอันดับด้วยดาว

en: Start from a template
th: เริ่มจากเทมเพลต

en: State
th: จังหวัด

en: Status
th: สถานะ

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Step %d of approximately %d running
th: ขั้นตอน %d ของการรันงาน %d โดยประมาณ

en: Step (amount to increment by)
th: ขั้น (จำนวนที่จะเพิ่มขึ้นทีละครั้ง)

en: Strength indicator
th: ตัวชี้ความแข็งแกร่ง

en: Strong
th: แข็งแรง

en: Sub Sequence
th: ลำดับย่อย

en: Subject
th: หัวข้อเรื่อง

en: Subject Text or seach for a field
th: ข้อความหัวเรื่องหรือการค้นหาสำหรับฟิลด์

en: Subject Text or search for a field
th: ข้อความหัวเรื่องหรือการค้นหาสำหรับฟิลด์

en: Submission
th: การส่ง

en: Submission CSV
th: การส่ง CSV

en: Submission Data
th: การส่งข้อมูล

en: Submission Info
th: ข้อมูลการส่ง

en: Submission Limit
th: ข้อจำกัดการส่ง

en: Submission Metabox
th: การส่ง Metabox

en: Submission Stats
th: สถานะการส่ง

en: Submissions
th: การส่ง

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit button text after timer expires
th: ข้อความปุ่มส่งหลังจากที่เวลาหมดลง

en: Submit via AJAX (without page reload)?
th: ส่งทาง AJAX (โดยไม่ต้องโหลดหน้าเพจใหม่) หรือไม่

en: Submitted
th: ส่งแล้ว

en: Submitted By
th: ส่งโดย

en: Submitted by:
th: ส่งโดย:

en: Submitted on
th: ส่งเมื่อ

en: Submitted on:
th: ส่งเมื่อ:

en: Subscribe
th: สมัครสมาชิก

en: Success Message
th: ข้อความที่สำเร็จ

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
th: สฟาลบาร์ และหมู่เกาะยานไมเอน

en: Syrian Arab Republic
th: สาธารณรัฐอาหรับซีเรีย

en: System
th: ระบบ

en: System Status
th: สถานะระบบ

en: THREE is coming!
th: เวอร์ชัน THREE กำลังจะเปิดตัวแล้ว!

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
th: มาดูที่เอกสาร Ninja Forms เชิงลึกของเราด้านล่าง

en: Tanzania, United Republic Of
th: แทนซาเนีย, สหสาธารณรัฐ

en: Tax
th: ภาษี

en: Tax Percentage
th: จำนวนอัตราภาษี

en: Taxonomy
th: อนุกรมวิธาน

en: Template Fields
th: ฟิลด์แม่แบบ

en: Template Function
th: ฟังก์ชันแม่แบบ

en: Terms List
th: รายการคำ

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Element
th: ส่วนประกอบข้อความ

en: Text to Appear After Counter
th: ข้อความที่ปรากฎหลังตัวนับ

en: Text to appear after character/word counter
th: ข้อความจะปรากฎขึ้นหลังตัวนับตัวอักษร/คำ

en: Textarea
th: พื้นที่ข้อความ

en: Textbox
th: กล่องข้อความ

en: Thailand
th: ไทย

en: Thank you for filling out this form.
th: ขอบคุณที่กรอกข้อมูลในแบบฟอร์มนี้

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
th: ขอบคุณที่อัพเดทเป็นเวอร์ชันล่าสุด! Ninja Forms %s ภูมิใจที่จะทำให้ประสบการณ์การบริหารการส่งของคุณเป็นไปอย่างราบรื่น!

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
th: ขอบคุณที่อัพเกรด Ninja Forms เป็นเวอร์ชัน 2.7 โปรดอัพเดทส่วนขยาย Ninja Forms ใดๆ จาก

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
th: ขอบคุณที่อัพเดท! Ninja Forms %s ทำให้การสร้างแบบฟอร์มง่ายดายขึ้นกว่าที่เคยมีมาก่อน!

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
th: ขอบคุณที่ใช้ Ninja Forms! เราหวังว่าคุณมีทุกสิ่งที่คุณต้องการ แต่หากคุณยังมีคำถามใดๆ:

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
th: ขอบคุณ {field:name} สำหรับการกรอกแบบฟอร์มของฉัน!

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
th: (โดยปกติ) ตัวเลข 16 หลักที่ด้านหน้าบัตรเครดิตของคุณ

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
th: ค่าตัวเลข 3 หลัก (ด้านหลัง) หรือตัวเลข 4 หลัก (ด้านหน้า) บนบัตรของคุณ

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
th: ตัวเลข 9 จะเป็นตัวแทนตัวเลขใดๆ และ - จะถูกเพิ่มเข้าไปโดยอัตโนมัติ

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
th: เมนูแบบฟอร์มคือจุดเข้าาถึงการทำงานทั้งหมดของ Ninja Forms เราได้สร้าง %sแบบฟอร์มติดต่อ%s ของคุณไว้ให้แล้วเพื่อให้คุณมีตัวอย่าง คุณยังสามารถสร้างแบบฟอร์มติดต่อของคุณเองได้ด้วยการคลิก %sเพิ่มใหม่%s

en: The format should look like the following:
th: รูปแบบควรดูเหมือนตัวอย่างต่อไปนี้:

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
th: การอัพเดทอินเตอร์เฟซในเวอร์ชันนี้จะวางรากฐานสำหรับการปรับปรุงที่ยอดเยี่ยมในอนาคต เวอร์ัชัน 3.0 จะสร้างขึ้นบนการเปลี่ยนแปลงเหล่านี้เพื่อทำให้ Ninja Forms เป็นโปรแกรมสร้างแบบฟอร์มที่เสถียร ทรงพลัง และเป็นมิตรกับผู้ใช้มากขึ้นไปอีก

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
th: เดือนที่บัตรเครดิตของคุณหมดอายุ โดยปกติแล้วจะอยู่ที่ด้านหน้าของบัตร

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
th: การตั้งค่าที่ใช้มากที่สุดจะถูกแสดงทันที ในขณะที่การตั้งค่าอื่นๆ ที่ไม่สำคัญมากนักจะถูกซ่อนเอาไวภายในส่วนที่สามารถขยายได้

en: The name printed on the front of your credit card.
th: ชื่อที่พิพม์ไว้ด้านหน้าบัตรเครดิตของคุณ

en: The passwords provided do not match.
th: รหัสผ่านที่ป้อนไว้ไม่ตรงกัน

en: The people who build Ninja Forms
th: ผู้ที่สร้าง Ninja Forms

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
th: การดำเนินการได้เริ่มต้นแล้ว โปรดรอสักครู่ อาจใช้เวลาหลายนาที คุณจะถูกเปลี่ยนทิศทางโดยอัตโนมัติเมื่อการดำเนินการนี้เสร็จสิ้นแล้ว

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
th: ไฟล์ที่อัพโหลดมีขนาดเกินกว่าคำสั่ง MAX_FILE_SIZE ที่ถูกระบุไว้ในแบบฟอร์ม HTML

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
th: ไฟล์ที่อัพโหลดมีขนาดเกินกว่าคำสั่ง upload_max_filesize ใน php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded.
th: ไฟล์อัปโหลดถูกอัปโหลดเพียงบางส่วนเท่านั้น

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
th: ปีที่บัตรเครดิตของคุณหมดอายุ โดยปกติแล้วจะอยู่ที่ด้านหน้าของบัตร

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
th: มี %1$s เวอร์ชันใหม่ <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">ดูรายละเอียดเวอร์ชัน %3$s </a> หรือ <a href="%4$s">อัพเดทตอนนี้</a>

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
th: มี %1$s เวอร์ชันใหม่ <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">ดูรายละเอียดเวอร์ชัน %3$s </a>

en: There uploaded file is not a valid format.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดมีแบบฟอร์มไม่ถูกต้อง

en: These are all the fields in the Pricing section.
th: มีฟิลด์ทั้งหมดในส่วนการกำหนดราคา

en: These are all the fields in the User Information section.
th: มีฟิลด์ทั้งในส่วนของข้อมูลผู้ใช้

en: These are the predefined masking characters
th: ตัวอักษรเหล่านี้เป็นตัวอักษรการซ่อนที่ไว้ล่วงหน้า

en: These are various special fields.
th: มีฟิลด์พิเศษที่หลากหลาย

en: These fields must match!
th: ฟิลด์เหล่านี้ต้องตรงกัน!

en: This column in the submissions table will sort by number.
th: คอลัมน์นี้ในตารางการส่งจะเรียงลำดับเป็นตัวเลข

en: This is a required field
th: นี่เป็นช่องที่จำเป็นต้องกรอกข้อมูล

en: This is a required field.
th: ต้องระบุฟิลด์นี้

en: This is a test
th: นี่เป็นการทดสอบ

en: This is a user's state.
th: นี่คือสถานะของผู้ใช้

en: This is an email action.
th: นี่เป็นอีเมลสำหรับการดำเนินการ

en: This is another test.
th: นี่เป็นอีกหนึ่งทดสอบ

en: This is how long a user must wait to submit the form
th: นี่คือเวลานานเท่าใดที่ผู้ใช้ต้องรอเพื่อส่งแบบฟอร์ม

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
th: นี่คือฉลากที่ใช้เมื่อดู/แก้ไข/ส่งออกการส่ง

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
th: นี่คือชื่อเชิงโปรแกรมของฟิลด์ของคุณ ตัวอย่างคือ: my_calc, price_total, user-total

en: This is the user's state
th: นี่คือสถานะของผู้ใช้

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
th: นี่คือค่าที่จะนำไปใช้หาก %sทำเครื่องหมาย%s

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
th: นี่คือค่าที่จะนำไปใช้หาก %sไม่ได้ทำเครื่องหมาย%s

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
th: ที่นี่คือที่ที่คุณจะสร้างแบบฟอร์มด้วยการเพิ่มฟิลด์และลากลงในลำดับที่คุณต้องการให้ฟิลด์ปรากฎ แต่ละฟิลด์จะมีตัวเลือกต่างๆ เช่น ฉลาก ตำแหน่งฉลาก และตัวรองรับ

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
th: WordPress สงวนคำค้นหานี้ไว้ โปรดลองคำอื่น

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
th: ข้อความนี้จะแสดงในปุ่มส่งเมื่อใดก็ตามที่ผู้ใช้คลิก “ส่ง” เพื่อแจ้งให้พวกเขารู้ว่ากำลังประมวลผลการส่งอยู่

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
th: ข้อความนี้จะแสดงให้ผู้ใช้เห็นเมื่อใส่ค่าที่ตรงกันในฟิลด์รหัสผ่าน

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
th: ตัวเลขนี้จะถูกนำไปใช้ในการคำนวณหากทำเครื่องหมายที่กล่อง

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
th: ตัวเลขนี้จะถูกนำไปใช้ในการคำนวณหากไม่ทำเครื่องหมายที่กล่อง

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
th: การตั้งค่านี้จะนำทุกสิ่งทุกอย่างที่เกี่ยวข้องกับ Ninja Forms ออกโดยสมบูรณ์ในช่วงการลบปลั๊กอิน รวมถึงการส่งและแบบฟอร์ม วิธีนี้ไม่สามารถย้อนกลับสู่สภาพเดิมได้

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
th: แถบนี้จะมีการตั้งค่าแบบฟอร์มทั่วไป เช่น ชื่อและวิธีการส่ง รวมทั้งการตั้งค่าการแสดง เช่น ซ่อนแบบฟอร์มเมื่อกรอกสมบูรณ์แล้ว

en: This will be the subject of the email.
th: ส่วนนี้จะเป็นหัวเรื่องของอีเมล

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
th: วิธีนี้จะป้องกันผู้ใช้จากการใส่สิ่งอื่นใดที่ไม่ใช่ตัวเลข

en: Three
th: สาม

en: Timed Submit
th: ส่งแบบจำกัดเวลา

en: Timer error message
th: ข้อความข้อผิดพลาดตัวตั้งเวลา

en: Timor-Leste (East Timor)
th: ติมอร์-เลสเต (ติมอร์ตะวันออก)

en: To
th: ถึง

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
th: ในการปิดการใช้ใบอนุญาตใช้งานสำหรับส่วนขยาย Ninja Forms อันดับแรก คุณต้อง %sติดตั้งและเปิดใช้งาน%s ส่วนขยายที่เลือกไว้ จากนั้น การตั้งค่าใบอนุญาตใช้งานจะปรากฎขึ้นที่ด้านล่าง

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
th: ในการใช้คุณสมบัตินี้ คุณสามารถวาง CSV ของคุณลงในบริเวณข้อความด้านบนได้

en: Today's Date
th: วันที่วันนี้

en: Total
th: รวม

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
th: พยายามติดตามการกำหนด %s ฟังก์ชัน PHP date()%s แต่ไม่รองรับทุกรูปแบบ

en: Trinidad And Tobago
th: Trinidad and Tobago

en: Turks And Caicos Islands
th: Turks and Caicos Islands

en: Two
th: สอง

en: Type
th: ชนิด

en: US Phone
th: โทรศัพท์ในสหรัฐฯ

en: Unchecked
th: ไม่ได้ทำเครื่องหมาย

en: Unchecked Calculation Value
th: ค่าการคำนวณที่ไม่ได้ทำเครื่องหมาย

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
th: ภายใต้พฤติกรรมแบบฟอร์มพื้นฐานในการตั้งค่าแบบฟอร์ม คุณสามารถเลือกหน้าเพจที่คุณต้องการให้เพิ่มแบบฟอร์มที่ส่วนล่างสุดของเนื้อหาหน้าเพจโดยอัตโนมัติได้อย่างง่ายดาย จะมีตัวเลือกที่คล้ายคลึงกันในทุกๆ หน้าจอแก้ไขเนื้อหาในแถบด้านข้าง

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Undo All
th: ยกเลิกการทำทั้งหมด

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: United States
th: สหรัฐอเมริกา

en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

en: Unknown upload error.
th: ข้อผิดพลาดการอัพโหลดที่ไม่รู้จัก

en: Unpublished
th: ไม่เผยแพร่

en: Update
th: อัปเดท

en: Update Item
th: อัพเดทรายการ

en: Updated on:
th: อัปเดตเมื่อ:

en: Updating Form Database
th: กำลังอัพเดทฐานข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Upgrade
th: อัพเกรด

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
th: อัพเกรดเป็น Ninja Forms THREE

en: Upgrades
th: อัพเกรด

en: Upgrades Complete
th: อัพเกรดเสร็จสมบูรณ์

en: Url
th: URL

en: Use An Equation (Advanced)
th: ใช้สมการ (ขั้นสูง)

en: Use Quantity
th: ใช้ปริมาณ

en: Use a custom first option
th: ใช้ตัวเลือกแรกแบบกำหนดเอง

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
th: ใช้รูปแบบสไตล์การเขียนปริยายของ Ninja Forms

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
th: ใช้ชอร์ตโค้ดต่อไปนี้เพื่อแทรกในการคำนวณขั้นสุดท้าย: [ninja_forms_calc]

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
th: ใช้เคล็ดลับด้านล่างเพื่อเริ่มต้นใช้ Ninja Forms คุณจะสามารถใช้งานได้อย่างรวดเร็ว!

en: Use this as a registration password field
th: ใช้ตัวเลือกนี้เป็นฟิลด์รหัสผ่านการลงทะเบียน

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
th: ใช้ตัวเลือกนี้เป็นฟิลด์รหัสผ่านการลงทะเบียน หากกล่องนี้ถูกทำเครื่องหมายไว้
                            ทั้งกล่องข้อความรหัสผ่านและใส่รหัสผ่านอีกครั้งจะถูกแสดง

en: Used for marking a field for processing.
th: ใช้เพื่อซ่อนฟิลด์สำหรับการดำเนินการ

en: User
th: ผู้ใช้งาน

en: User Display Name (If logged in)
th: ชื่อสำหรับแสดงของผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User Email
th: อีเมลผู้ใช้

en: User Email (If logged in)
th: อีเมลของผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User Entry
th: รายการผู้ใช้

en: User Firstname (If logged in)
th: ชื่อตัวของผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: User ID (If logged in)
th: ID ผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User Info Field Group
th: กลุ่มฟิลด์ข้อมูลผู้ใช้

en: User Information
th: ข้อมูลผู้ใช้

en: User Information Fields
th: ฟิลด์ข้อมูลผู้ใช้

en: User Lastname (If logged in)
th: นามสกุลของผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User Meta (if logged in)
th: เมตาของผู้ใช้ (หากล็อกอินอยู่)

en: User Submitted Values
th: ค่าที่ผู้ใช้ส่ง

en: User Submitted Values:
th: ค่าที่ผู้ใช้ส่ง:

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
th: ผู้ใช้น่าจะกรอกแบบฟอร์มชนิดยาวจนเสร็จสมบูรณ์เมื่อพวกเขาสามารถบันทึกแล้วกลับมาทำการส่งในภายหลังจนเสร็จ<p>ส่วนขยาย Save Progress สำหรับ Ninja Forms จะทำให้วิธีนี้เป็นไปอย่างรวดเร็วและง่ายดาย</p>

en: Validate as an email address? (Field must be required)
th: ตรวจสอบยืนยันเป็นที่อยู่อีเมลหรือไม่ (ต้องกรอกฟิลด์)

en: Value
th: ค่า

en: Variable Name
th: ชื่อตัวแปร

en: Version
th: เวอร์ชั่น

en: Version %s
th: เวอร์ชัน %s

en: Very weak
th: อ่อนแอมาก

en: Viet Nam
th: เวียดนาม

en: View
th: ดู

en: View %s
th: ดู %s

en: View Changes
th: ดูการเปลี่ยนแปลง

en: View Forms
th: ดูแบบฟอร์ม

en: View Item
th: ดูรายการ

en: View Submission
th: ดูการส่ง

en: View Submissions
th: ดูการส่ง

en: View the Full Changelog
th: ดูบันทึกการเปลี่ยนแปลงฉบับเต็ม

en: Virgin Islands (British)
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Virgin Islands (U.S.)
th: หมู่เกาะเวอร์จิ้น (สหรัฐอเมริกา)

en: Visit plugin homepage
th: ไปหน้าเว็บหลักของปลั๊กอิน

en: WP Language
th: ภาษาของ WP

en: WP Max Upload Size
th: ขนาดการอัพโหลดสูงสุดของ WP

en: WP Multisite Enabled
th: เปิดการใช้งาน WP Multisite

en: WP Remote Post
th: โพสต์ระยะไกลของ WP

en: Wallis And Futuna Islands
th: วาลลิสและฟุตูนา

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
th: เราทำทุกอย่างที่ทำได้เพื่อให้การสนับสนุนที่ดีที่สุดแก่ผู้ใช้ Ninja Forms ทุกคน หากคุณประสบปัญหาหรือมีข้อสงสัย %sโปรดติดต่อเรา%s

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
th: เราได้เพิ่มตัวเลือกเพื่อนำข้อมูล Ninja Forms ออกทั้งหมด (การส่ง แบบฟอร์ม ฟิลด์ ตัวเลือก) เมื่อคุณลบปลั๊กอิน เราเรียกตัวเลือกนี้ว่าตัวเลือกนิวเคลียร์

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
th: เราทราบว่าแบบฟอร์มของคุณไม่มีปุ่มส่ง เราสามารพเพิ่มปุ่มให้คุณได้โดยอัตโนมัติ

en: Weak
th: คาดเดาได้ง่าย

en: Web Server Info
th: ข้อมูลเว็บเซิร์ฟเวอร์

en: Welcome to Ninja Forms
th: ยินดีต้อนรับสู่ Ninja Forms

en: Welcome to Ninja Forms %s
th: ยินดีต้อนรับสู่ Ninja Forms %s

en: What Can We Help You With?
th: อะไรที่เราสามารถใช้ช่วยคุณได้บ้าง

en: What to try before contacting support
th: ต้องทำการทดลองอะไรบ้างก่อนที่จะติดต่อฝ่ายสนับสนุน

en: What would you like to name this favorite?
th: คุณต้องการตั้งชื่อรายการยอดนิยมนี้เป็นชื่ออะไร

en: What's New
th: มีอะไรใหม่ๆ บ้าง

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
th: เมื่อสร้างและแก้ไขแบบฟอร์ม ให้ไปที่ส่วนที่สำคัญี่สุดได้โดยตรง

en: Who should this email be sent to?
th: ควรส่งอีเมลนี้ถึงใคร

en: Word(s)
th: คำที่เหลือ

en: Words
th: คำ

en: Wrapper
th: ตัวหุ้ม

en: YYYY-MM-DD
th: ปี-เดือน-วัน (YYYY-MM-DD)

en: Yes
th: ใช่

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
th: คุณมีคุณสมบัติที่จะอัพเกรด Ninja Forms THREE เป็นรุ่นขั้นสุดท้ายก่อนใช้งานจริง %sอัพเกรดตอนนี้%s

en: You can also combine these for specific applications
th: คุณยังสามารถรวมวิธีเหล่านี้สำหรับการใช้งานเฉพาะด้านได้เช่นกัน

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
th: คุณสามารถใส่สมการการคำนวณได้ที่นี่โดยใช้ field_x เมื่อ x คือ ID ของฟิลด์ที่คุณต้องการจะใช้ ตัวอย่างเช่น %sfield_53 + field_28 + field_65%s

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
th: คุณไม่สามารถส่งแบบฟอร์มโดยที่ไม่เปิดใช้งาน Javascript ได้

en: You do not have permission to install plugin updates
th: คุณไม่มีสิทธิ์ติดตั้งการอัพเดทปลั๊กอิน

en: You do not have permission.
th: คุณไม่มีสิทธิ์

en: You have not added a submit button to your form.
th: คุณไม่ได้เพิ่มปุ่มส่งในแบบฟอร์มของคุณ

en: You must be logged in to preview a form.
th: คุณต้องล็อคอินอยู่เพื่อดูตัวอย่างแบบฟอร์ม

en: You must supply a name for this favorite.
th: คุณต้องตั้งชื่อให้กับรายการยอดนิยมนี้

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
th: คุณต้องใช้ JavaScript เพื่อส่งแบบฟอร์มนี้ โปรดเปิดใช้งาน JavaScript แล้วลองอีกครั้ง

en: You purchased
th: คุณซื้อ

en: You will find this included with your purchase email.
th: คุณจะพบว่ามีมาพร้อมกับอีเมลการซื้อของคุณ

en: Your form has been successfully submitted.
th: ส่งแบบฟอร์มของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่ได้เปิดใช้ fsockopen หรือ cURL - PayPal IPN และสคริปต์อื่น ๆ จะไม่สามารถติดต่อกับเซิร์ฟเวอร์อื่นได้ กรุณาติดต่อผู้ให้บริการโฮสท์

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่ได้เปิดใช้คลาส %sไคลเอนต์ SOAP%s ปลั๊กอินเกทเวย์บางอย่างที่ใช้ SOAP อาจไม่ทำงานตามที่คาดไว้

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณได้เปิดใช้ cURL และปิดใช้ fsockopen

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณได้เปิดใช้ fsockopen และ cURL

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณได้เปิดใช้ fsockopen และปิดใช้ cURL

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณได้เปิดใช้ไคลเอนต์ SOAP

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
th: เวอร์ชันส่วนขยายการอัพโหลดไฟล์ของ Ninja Forms ของคุณไม่สามารถใช้ร่วมกับ Ninja Forms เวอร์ชัน 2.7 ได้ ส่วนขยายต้องเป็นเวอร์ชัน 1.3.5 เป็นอย่างน้อย โปรดอัพเดทส่วนขยายที่

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
th: เวอร์ชันส่วนขยายบันทึกความก้าวหน้าของ Ninja Forms ของคุณไม่สามารถใช้ร่วมกับ Ninja Forms เวอร์ชัน 2.7 ได้ ส่วนขยายต้องเป็นเวอร์ชัน 1.1.3 เป็นอย่างน้อย โปรดอัพเดทส่วนขยายที่

en: Yugoslavia
th: ยูโกสลาเวีย

en: Zip
th: รหัสไปรษณีย์

en: Zip Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
th: a - เป็นตัวแทนตัวอักขระตัวอักษร (A-Z,a-z) - ยอมให้ใส่เฉพาะตัวอักษรเท่านั้น

en: answer
th: คำตอบ

en: by
th: โดย

en: character(s) left
th: อักขระที่เหลือ

en: checked
th: ทำเครื่องหมาย

en: copy
th: คัดลอก

en: custom
th: กำหนดเอง

en: duplicate
th: ทำซ้ำ

en: none
th: ไม่มี

en: of
th: จาก

en: of Product A and
th: ของผลิตภัณฑ์ A และ

en: of Product B for $
th: ผลิตภัณฑ์ B เป็นเงิน

en: one
th: หนึ่ง

en: password
th: รหัสผ่าน

en: processing
th: กำลังดำเนินการ

en: product(s) for
th: ผลิตภัณฑ์เป็นจำนวน

en: reCAPTCHA Language
th: ภาษาของ reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
th: คีย์ลับ reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
th: การตั้งค่า reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
th: คีย์เว็บไซต์ reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
th: ธีมของ reCAPTCHA

en: reCaptcha Settings
th: การตั้งค่า reCaptcha

en: refresh
th: เรียกใหม่

en: three
th: สาม

en: title
th: ชื่อเรื่อง

en: two
th: สอง

en: unchecked
th: ไม่ได้ทำเครื่องหมาย

en: updated
th: อัพเดทแล้ว

en: version
th: เวอร์ชั่น

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
th: wp_remote_post() ล้มเหลว PayPal IPN อาจไม่ทำงานกับเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
th: wp_remote_post() ล้มเหลว PayPal IPN จะไม่ทำงานกับเซิร์ฟเวอร์ของคุณ โปรดติดต่อผู้ให้บริการโฮสติ้งของคุณ ข้อผิดพลาด:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
th: wp_remote_post() เรียบร้อยแล้ว - PayPal IPN ทำงาน
